mega888 PAMIĘĆ OBROŃCÓW WSCHODNICH GRANIC UCZCZONA W TYNNEM I SARNACH 21-22 IX 2019

PAMIĘĆ OBROŃCÓW WSCHODNICH GRANIC UCZCZONA W TYNNEM I SARNACH 21-22 IX 2019

2019 09 21 bis 1 2019 09 22 bis 1

Fundacja Niepodległości uczciła pamięć bohaterów walczących z agresją Rosji bolszewickiej od 17 IX 1939 r. na kresach Wschodnich. Tradycyjnie białe i czerwone znicze zapaliliśmy we Włodzimierzu Wołyńskim, Tynnem – fortyfikacjach rejonu umocnionego (6 bunkrach), Sarnach (pod tablicami pamiątkowymi w kościele oraz nieopodal na koszarach Sił Zbrojnych Ukrainy – upamiętniającymi żołnierzy KOP „Sarny”), a także w drodze powrotnej z Ukrainy w Polsce – w Strzyżowie.
Od wielu lat – gł. za sprawą ówczesnego proboszcza parafii rzymsko – katolickiej w Sarnach ks. Władysława (był obecny i w br. – przyjechał do nas z Odessy) oraz przedstawicieli Straży Granicznej – z pietyzmem kultywujących pamięć i kontynuujących tradycję żołnierzy KOP – ponownie zgromadziliśmy się na Mszy św. sprawowanej w intencji poległych wówczas oraz obecnie w wojnie z kolejna moskalską agresja – tym razem (od kilku lat) na wschodzie Ukrainy.
Straż Graniczna jak zwykle przybyła bardzo licznie. Można rzec, że pod dowództwem płk. Jacka Gartmana (niegdysiejszego z-cy komendanta Nadbużańskiego Oddz. SG) stawili się przedstawiciele kilku oddziałów (m.in. Nadbużańskiego, Śląskiego) oraz wielu Placówek, a także Pododdział Reprezentacyjny w historycznych mundurach KOP wraz z Pocztem Sztandarowym (z Karpackiego Oddz. SG). Nie zawiedli również emerytowani funkcjonariusze SG na czele z Janem Markowskim, a także koledzy z Motocyklowego Rajdu Wołyńskiego. Nie zabrakło reprezentacji polskiej Policji, a nawet Straży Miejskiej z Żywca. Delegacji Fundacji Niepodległości przewodniczył członek Zarządu Jan Fedirko. Szczególnie należy docenić obecność z nami Wicemera Sarn, a także żołnierzy ukraińskich (z pobliskiej jednostki wojskowej – gdzie w okresie II RP stacjonowały pododdziały batalionu KOP „Sarny”). Przedstawiciele Fundacji Niepodległości w tym roku mieli przyjemność wystąpić niejako w podwójnej roli reprezentować również Radio Wnet. Co uczyniliśmy z nieskrywaną satysfakcją zapalając również w jego imieniu białe i czerwone znicze w ww. miejscach ku pamięci rodaków, którzy zginęli w walce z bolszewicką agresją we wrześniu 1939 r – podczas IV rozbioru Polski.

Warto podkreślić i podziękować przy tej okazji dowództwu tutejszego garnizonu, z którego inicjatywy na wyżej wspomnianych byłych koszarach pułku KOP Sarny (a obecnie Sił Zbrojnych Ukrainy) umieścili tablicę upamiętniającą ten fakt.
Tam również zapaliliśmy tradycyjnie białe i czerwone znicze.

Fotorelacja autorstwa Jana Fedirko na tej stronie w Multimedia/Galeria: http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2152-uczcilismy-pamiec-obroncow-wschodnich-granic-we-wlodzimierzu-tynnem-i-sarnach-oraz-strzyzowie-21-22-ix-2019

Tekst i foto Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości.

2019 09 21 bis 3

2019 09 21 bis 4