mega888 56 rocznica Poznańskiego Czerwca 1956

56 rocznica Poznańskiego Czerwca 1956

W tych dniach mija 56. rocznica wydarzeń, które przeszły do historii jako Poznański Czerwiec 1956.

Rankiem 28 czerwca 1956 wybuchł strajk robotników w Zakładach Przemysłu Metalowego H.Cegielski Poznań (w latach 1949-56 noszących nazwę Zakłady im. Józefa Stalina Poznań - "ZISPO"), który szybko przerodził się w protest Wielkopolan przeciwko komunistycznej władzy. Mieszkańcy Poznania wyszli w masowych demonstracjach na ulice niosąc m.in. transparenty "Żądamy chleba!"

Władze PRL krwawo stłumiły ten protest. Użyto sił Ludowego Wojska Polskiego i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnetrznego w łącznej sile ok. 10. tys. żołnierzy. Na ulice Poznania wyprowadzono czołgi. Ówczesny premier komunistycznego rządu, Józef Cyrankiewicz, wypowiedział w przemówieniu radiowym butne słowa: "Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie!".

W wyniku starć ulicznych zginęło w dniach Poznańskiego Czerwca'56 58 osób. Najmłodszą z ofiar był 13-letni Romek Strzałkowski, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Kurpińskiego w Poznaniu, uczeń VII klasy Szkoły Podstawowej nr 40 w Poznaniu, który zginął w wieku 13 lat od kuli w czasie szturmu robotników na gmach Komitetu do spraw Bezpieczeństwa Publicznego.

Według zeznań części świadków, podczas demonstracji (ostrzeliwanej w tym czasie przez UB) chłopiec przejął flagę od rannej tramwajarki, Heleny Przybyłek – która w jednej z relacji powiedziała (co potwierdziła druga tramwajarka, Stanisława Sobańska):
"O godzinie 9 zatrzymano tramwaje i wszystkich do pochodu. I my w tym pochodzie żeśmy szły. (...) Przechodziłyśmy ulicą Dąbrowskiego i Kochanowskiego. Na Kochanowskiego jakiś mężczyzna doszedł do nas i sztandar nam dał. I w chwili gdy ten sztandar wzięłam i idę, zostałam ranna w obie nogi. Upadłam. Podleciał chłopiec i podniósł sztandar. Wtedy nie wiedziałam, że to był Romek."

Dziś jedna z ulic Poznania nosi imię Romka Strzałkowskiego.

Pamiętajmy o poświęceniu i ofiarach uczestników Poznańskiego Czerwca 1956.

Chwała Bohaterom!

- więcej informacji o wydarzeniach Czewca 1956 w Poznaiu można znaleźć na stronie http://www.poznan.pl/czerwiec56/ lub http://www.poznanskiczerwiec.pl/