mega888 VI Rajd „Zapory” 21-22.04.2018

VI Rajd „Zapory” 21-22.04.2018

W najbliższa sobotę i niedzielę odbędzie się kolejny – już VI Rajd mjr. cc Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”

21 kwietnia, o godz. 9:00, na Rynku w Bełżycach rozpoczyna się przemarsz blisko dwudziestokilometrową trasą. Będzie ona prowadzić przez wieś Czółna (gdzie w lipcu 1944 „Zaporczycy” zetknęli się po raz pierwszy z Armią Czerwoną i nieomalże cudem uniknęli rozbrojenia i internowania), Niedrzwicę Dużą, gdzie dowódcą placówki podlegającej „Zaporze” był por. Szczepan Żelazny ps. „Żaba”, aż do Niedrzwicy Kościelnej. Na uczestników czekają liczne atrakcje: piknik wojskowo-historyczny w Niedrzwicy Dużej, ognisko, koncerty lokalnych orkiestr, stoiska promocyjne komandosów z JWK Lubliniec oraz 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, diorama historyczna w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, konkurs wiedzy historycznej. Udział w nim wezmą również nasi rekonstruktorzy z Grupy Edukacji Historycznej FN.
Drugiego dnia (22 kwietnia) uroczystości obejmą Mszę Świętą w intencji majora cc Hieronima Dekutowskiego „Zapory” (kościół parafialny w Bełżycach, godz. 10:30), a następnie w Miejskim Domu Kultury będzie można wysłuchać koncertu Łukasza Jemioły oraz zespołu Cordial, a także obejrzeć inscenizację historyczną przygotowaną przez dzieci i młodzież.
Głównym organizatorem Rajdu „Zapory” obok Urzędu Miasta Bełżyc jest GH Zgrupowanie „Radosław”, zaś spirytus movens Rafał Dobrowolski Komendant Rajdu. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Fundacji Niepodległości, IPN Lublin, oraz – w tym roku po raz pierwszy – Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Zapraszamy wszystkich do udziału. Naprawdę warto!

Plakat RZ 2018 FINALNY dużyJ.F. Fundacja Niepodległości IV 2018