Wystawa biogramów Żołnierzy Tułaczy w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu

Projekt "2014 - Rok Żołnierzy Tułaczy" to inicjatywa  Fundacji Niepodległości dedykowana wszystkim Polakom, którzy w wyniku działań II wojny światowej zostali porozrzucani po  najdalszych zakątkach świata. Pomimo wielkiego bohaterstwa i heroizmu, jakim wykazało  się wiele tysięcy żołnierzy,   zakazano im powrotu do ojczyzny. Nowa komunistyczno – sowiecka władza traktowała ich jak zdrajców i kolaborantów. Tych, którzy odważyli powrócić do kraju wsadzano do więzień, poddawano torturom, wywożono do ZSRR, skazywano na wieloletnie wyroki  lub na karę śmierci. 

W ramach realizacji przedmiotowego projektu Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu zorganizował wystawę, prezentującą biogramy  wybranych "żołnierzy – tułaczy".   Ekspozycja – ku zaskoczeniu organizatorów – okazała się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę” i cieszy się ogromnym powodzeniem.

Wśród gości, którzy zwiedzili wystawę, znaleźli się m.in. przedstawiciele władz samorządowych i jednostek kultury, historycy, uczestnicy i słuchacze kursów i szkoleń organizowanych przez OSS SG w Lubaniu oraz młodzież szkolna. W trakcie zwiedzania nierzadko mają miejsce dyskusje i rozmowy na temat naszych narodowych dziejów i powojennych losów Polaków.

Chęć bliższego poznania prezentowanej problematyki  przez tak liczną grupę zwiedzających potwierdza tylko potrzebę kultywowania pamięci o naszej historii i jest impulsem do organizowania kolejnych  imprez tego typu.

ppłk SG Robert Onoszko

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...