mega888 Wystawa biogramów Żołnierzy Tułaczy w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu

Projekt "2014 - Rok Żołnierzy Tułaczy" to inicjatywa  Fundacji Niepodległości dedykowana wszystkim Polakom, którzy w wyniku działań II wojny światowej zostali porozrzucani po  najdalszych zakątkach świata. Pomimo wielkiego bohaterstwa i heroizmu, jakim wykazało  się wiele tysięcy żołnierzy,   zakazano im powrotu do ojczyzny. Nowa komunistyczno – sowiecka władza traktowała ich jak zdrajców i kolaborantów. Tych, którzy odważyli powrócić do kraju wsadzano do więzień, poddawano torturom, wywożono do ZSRR, skazywano na wieloletnie wyroki  lub na karę śmierci.

W ramach realizacji przedmiotowego projektu Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu zorganizował wystawę, prezentującą biogramy  wybranych "żołnierzy – tułaczy".   Ekspozycja – ku zaskoczeniu organizatorów – okazała się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę” i cieszy się ogromnym powodzeniem.

Wśród gości, którzy zwiedzili wystawę, znaleźli się m.in. przedstawiciele władz samorządowych i jednostek kultury, historycy, uczestnicy i słuchacze kursów i szkoleń organizowanych przez OSS SG w Lubaniu oraz młodzież szkolna. W trakcie zwiedzania nierzadko mają miejsce dyskusje i rozmowy na temat naszych narodowych dziejów i powojennych losów Polaków.

Chęć bliższego poznania prezentowanej problematyki  przez tak liczną grupę zwiedzających potwierdza tylko potrzebę kultywowania pamięci o naszej historii i jest impulsem do organizowania kolejnych  imprez tego typu.

ppłk SG Robert Onoszko