mega888 Czaszka Józefa Franczaka "Lalusia" odnaleziona

Czaszka Józefa Franczaka "Lalusia" odnaleziona

W dniu dzisiejszym na konferencji prasowej w lubelskim oddziale IPN oficjalnie ogłoszono fakt odnalezienia czaszki Józefa Franczaka . Informacje o pochówku zostaną podane w późniejszym terminie na stronie Fundacji Niepodległości

Poniżej zamiszaczamy tekst oficjalnego komunikatu:

W Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie prowadzone jest śledztwo (sygn. 102/14/Zk) w sprawie zbrodni komunistycznej dokonanej przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego w okresie od 23 października 1963 r. do dnia 2 stycznia 1967 r. w Lublinie, polegającej na przekroczeniu uprawnień poprzez niewydanie osobom uprawnionym zwłok Józefa Franczaka oraz przekazaniu bez zgody krewnych czaszki Józefa Franczaka, do celów naukowych publicznej uczelni medycznej.

W toku prowadzonego postępowania w dniu 11 grudnia 2014 r., zabezpieczono wymacerowaną czaszkę ludzką mogącą być czaszką Józefa Franczaka oraz uzyskano dalszy materiał dowodowy pozwalających na przeprowadzenie specjalistycznych badań antropologicznych.

W dnia 15 grudnia 2014 r. prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zlecił Pracowni Antropologii i Odontologii Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wykonanie badań porównawczych i opracowanie opinii sądowo-lekarskiej.

Na podstawie analizy antropologicznej i odontologicznej wyznaczeni biegli stwierdzili pełną zgodność indywidualnych cech budowy badanej czaszki z twarzą Józefa Franczaka.

W konkluzji biegli sformułowali jednoznaczne i kategorycznie brzmiący wniosek, że poddana procesowi identyfikacji czaszka ludzka jest czaszkąJózefa Franczaka zmarłego 21 października 1963 roku.

Postanowieniem z dnia 14 stycznia 2015 r. odnalezioną czaszkę Józefa Franczaka zwrócono synowi pokrzywdzonego, Markowi Franczakowi - celem dokonania jej pochówku, zgodnie ze zgłaszanym wcześniej żądaniem.

Naczelnik Oddziałowej Komisji

Ścigania Zbrodni przeciwko