mega888 „Ginę za to co najgłębiej człowiek ukochać może”.

„Ginę za to co najgłębiej człowiek ukochać może”.

Taka inskrypcja widnieje na pomniku ofiar lubelskiego Zamku znajdującym się na cmentarzu przy ul. Unickiej. 1 marca br. w ramach lubelskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych odsłonięty został odnowiony pomnik – mogiła pomordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944-54.

Upamiętnia on ponad 180 ofiar mordów komunistycznych dokonanych przez organa tzw. Polski ludowej na żołnierzach Polskiego Podziemia Niepodległościowego. Koncelebrze uroczystej Mszy św. przewodniczył metropolita lubelski abp. St. Budzik, który dokonał również poświęcenia pomnika – mogiły. Inicjatorką renowacji pomnika była P. Zofia Leszczyńska Prezes Związku Żołnierzy AK. W uroczystości wzięli również udział m.in. wojewoda lubelski Wojciech Wilk, przedstawiciel ROPWiM (która sfinansowała upamiętnienie) Adam Siwek, przedstawiciele Prezydenta Miasta Lublin oraz Marszałka Woj. Lubelskiego, a także organizacji kombatanckich i licznych obywatelskich – w tym Fundacji Niepodległości. W zasadzie z wszystkich długich przemów wybrzmiewał wspólny ton, że Wyklęci tak naprawdę powrócili do polskiej świadomości społecznej i to jako Niezłomni.

Po złożeniu kwiatów przedstawiciele zarządu FN udali się na grób por. Rafała Gan – Ganowicza oraz pod Zamek Lubelski gdzie pod tablicami upamiętniającymi ofiary tamtejszego więzienia, a także pod pomnikiem Zaporczyków zapalili znicze.

J.F. FN