mega888 Konkurs o Żołnierzach Wyklętych w Kraśniku

Konkurs o Żołnierzach Wyklętych w Kraśniku

W dniu 2 marca 2015 r. w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów w Kraśniku odbył się finał Konkursu Historycznego „Żołnierze Wyklęci”. Konkurs ten w PG nr 1 w Kraśniku został zorganizowany po raz drugi.

Do udziału w Konkursie zgłosiły się cztery szkoły. Pierwszym etapem Konkursu były eliminacje szkolne. Odbyły się one 26 stycznia 2015 r. w każdej ze zgłoszonych szkół. Etap szkolny Konkursu polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 30 pytań o różnym charakterze i stopniu trudności. Wymogiem regulaminowym było uzyskanie przez piszącego ucznia 50% poprawnych odpowiedzi z testu, aby zakwalifikować się do etapu finałowego. Tym samym, do finału konkursu, przechodząc pomyślnie eliminacje szkolne, zakwalifikowali się uczniowie z trzech szkół: Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Kraśniku, Zespołu Szkół w Hucie Józefów oraz Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów w Kraśniku. W sumie w finale wzięło udział 8 uczniów.
W dniu finału, na widowni Konkursu zasiedli uczestnicy wraz z opiekunami, dyrekcja PG nr 1 w Kraśniku – organizatora Konkursu, zaproszeni goście, a wśród nich Pierwszy Zastępca Burmistrza Miasta Kraśnik Pani Marzena Pomykalska, reprezentujący Powiat Kraśnik Pan Zbigniew Leziak oraz przedstawiciele Armii Krajowej i Szarych Szeregów, a także przedstawiciele młodzieży gimnazjum organizującego Konkurs. W Jury konkursu zasiedli: dyrektor PG nr 1 Pan Jerzy Bednarz, kierownik Archiwum Państwowego w Lublinie Oddział w Kraśniku Pan Jarosław Cybulak oraz Radny Rady Miasta Kraśnik Pan Jarosław Toporowski.
Patronat honorowy nad Konkursem Historycznym „Żołnierze Wyklęci” objęli: Burmistrz Miasta Kraśnik Mirosław Włodarczyk oraz dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie Pan Jacek Welter. Sponsorami nagród w Konkursie byli: Miasto Kraśnik, Powiat Kraśnik, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Fundacja Niepodległości, „AWT” Jerzy Rej serwis opon z Kraśnika oraz InstalNET z Kraśnika.

Finaliści konkursu zaprezentowali zgromadzonym uczniom, gościom i Jury przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne o tematyce związanej z „Żołnierzami Wyklętymi”. Finaliści Konkursu zaprezentowali bardzo wysoki poziom przygotowanych przez siebie prezentacji, a o zwycięstwie decydowały pojedyncze punkty. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Paweł Bącal, miejsce drugie Mateusz Nowak, miejsce trzecie Daniel Orzeł ( wszyscy reprezentowali PG nr 1 im. Szarych Szeregów w Kraśniku).

Finał Konkursu Historycznego „Żołnierze Wyklęci” w PG nr 1 im. Szarych Szeregów w Kraśniku zakończyła dyskusja z udziałem członków Jury. Poświęcona ona była Żołnierzom Niezłomnym oraz podziemiu niepodległościowemu po II wojnie światowej. Zagadnienia podjęte w dyskusji w znacznym stopniu przybliżyły słuchaczom problematykę stanowiącą treść Konkursu.