mega888 Rocznica Katastrofy w Smoleńsku

są jego ofiary
jest dowód nie wprost
ale wystarczający (…)
(Zbigniew Herbert "Potwór pana Cogito").

W dniu 10 kwietnia będziemy obchodzili piątą już rocznicę Tragedii Smoleńskiej.
W katastrofie rządowego samolotu TU 154M na rosyjskim lotnisku wojskowym Smoleńsk-Siewiernyj (Północny) zginął ówczesny Prezydent RP wraz z małżonką oraz wielu czołowych przedstawicieli życia publicznego – polskiej elity. Delegacja Prezydenta udawała się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Nieopodal w 1940 roku sowieckie NKWD w katyńskim lesie zamordowało wiele tysięcy polskich żołnierzy, policjantów - oficerów, jeńców wojennych z 1939 roku – kwiat polskiej inteligencji.Do zbrodni tej stanowiącej od lat mówiąc eufemistycznie poważną zadrę w relacjach polsko – rosyjskich doszła kolejna tragedia. Niestety pomimo upływu lat i kilku śledztw oraz komisji – ale pozbawionych międzynarodowego nadzoru - sprawa ta nie może znaleźć wiarygodnego i jednoznacznego wyjaśnienia. Wynika to m.in. z wielu zaniedbań odpowiednich (wydawałoby się) organów państwa polskiego oraz bardzo ograniczonej współpracy ze strony rosyjskiej np. brak zwrotu wraku samolotu stanowiącego w świetle prawa międzynarodowego własność Polski czy oryginałów tzw. czarnych skrzynek (rejestratorów parametrów lotu).
Osobna sprawa to brak należytego upamiętnienia ofiar tragedii narodowej w samej Polsce – chociażby pomnika w śródmieściu stolicy, pomimo wielu licznych inicjatyw obywatelskich.    Tym bardziej pamiętajmy my w tym dniu o najwyższych przedstawicielach Polski, którzy zginęli na „nieludzkiej ziemi” chcąc uczcić naszych wybitnych rodaków. Zwłaszcza, że wzruszające wyrazy pamięci potrafią cały czas zachować Gruzini – którzy wiele zawdzięczają naszemu ś.p. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.
Order Narodowego Bohatera Gruzji będący najwyższym odznaczeniem tego kraju (ustanowiony w 2004 roku) zostało pośmiertnie przyznany Lechowi Kaczyńskiemu w 2010 roku. Zgodnie z gruzińską tradycją zmarli Bohaterowie Narodowi są uhonorowani poprzez pieśń na ich cześć. Z tej okazji powstała pieśń, która jest wzorowana na starej gruzińskiej pieśni ludowej: Gaprindi Shavo Merckhalo (Leć moja czarna jaskółko): https://www.youtube.com/watch?v=zkyCdz34iJ8

W Lublinie jak co roku odbędzie się uroczysty apel pamięci na Placu Litewskim (o godz. 16:30) organizowany wspólnie przez władze samorządowe (wojewódzkie i miejskie) oraz państwowe, a także szereg organizacji obywatelskich, w tym Fundacje Niepodległości skupione w Społecznym Komitecie Obchodów 5. Rocznicy Tragedii Smoleńskiej. Następnie o godz. 18. zostanie odprawiona Msza św. w intencji wiecznego odpoczywania ofiar tragedii w k-le MB Królowej Polski przy ul. Gospodarczej 7.
Muzeum Historii Polski przygotowało w tym roku ciekawą plenerową wystawę Smoleńskie Portrety przedstawiającą sylwetki wszystkich osób, które zginęły w delegacji Prezydenta RP. Zdjęcia wybrane przez rodziny 96 ofiar opatrzone zwięzłym biogramem zaprezentowane zostaną w formie oryginalnej ekspozycji (czasowej) w centrum stolicy na Placu Piłsudskiego.
Jan Fedirko FN