mega888 Narodowe Święto Niepodległości i otwarcie ekspozycji Żołnierzy Niepokornych oraz Tułaczy w PSG Dołhobyczów

Wyraźnie panujące nad okolicą wzgórze pocerkiewne obecnie Cmentarz Hallerczyków (poległych żołnierzy polskich z „Błękitnej” Armii Ochotniczej podczas wojny polsko – bolszewickiej) jest jednym z głównych miejsc obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Dołhobyczowie. Zorganizowali je funkcjonariusze tutejszej Placówki Straży Granicznej pod komendą ppłk. Andrzeja Bieleckiego. Porywisty wiatr łopocze licznymi biało czerwonymi flagami oraz sztandarami lokalnych pocztów (szkolny i harcerski oraz oczywiście SG). Siąpiący deszcz nie zagasza patriotycznego zapału zgromadzonych żołnierzy, mieszkańców oraz zaproszonych gości a przede wszystkim Ognia Niepodległości przeniesionego tu przez Straż Graniczną 5 listopada z Kostiuchnówki! Przedstawiciele Fundacji Niepodległości zapalają od niego tradycyjnie białe i czerwone znicze, które ustawiamy obok wieńców kwiatów pod symbolicznym krzyżem i tablicą ku czci Bohaterów poległych za Wolość Ojczyzny. Całe wzgórze pokrywają światełka zniczy ustawionych przez funkcjonariuszy tutejszej PSG. Jednym z najbardziej wzruszających momentów tej części uroczystość był apel pamięci odczytany przez chorążego sztab. Mariusza Skorniewskiego.

Wydarzenia te poprzedziła piękna akademia – montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Gminnego Zespołu Szkół w Dołhobyczowie oraz pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu wokalnego SG „Na Granicy” w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Następnie bp. M. Leszczyński przewodniczył koncelebrze Mszy Św. w intencji Ojczyzny podczas której wygłosił homilię o umiłowaniu i poświeceniu dla Polski. Miłym zaskoczeniem było wspólne wyrecytowanie przez Jego Ekscelencję wraz z miejscowym ministrantem „Katechizmu polskiego dziecka” Wł. Bełza.

Zwieńczenie święta stanowiły uroczystości w siedzibie Placówki SG. Po okolicznościowym przemówieniu Komendanta nastąpiło wręczenie odznaczeń dla kombatantów i zasłużonych funkcjonariuszy. Dla nas szczególnie miłe było otwarcie wystawy Żołnierzy Niezłomnych/ Wyklętych oraz Żołnierzy Tułaczy przygotowanej przez tutejszych żołnierzy w oparciu o biogramy dostarczone z naszej Fundacji. JE poświęcił ekspozycję po uprzednim przecięciu wstęgi wraz z dr Piotrem Gawryszczakiem oraz przedstawicielami lokalnych władz gminnych. Dziękując Panu Pułkownikowi – Komendantowi za zaproszenie ze swej strony deklarujemy dalszą chęć rozwijania współpracy.

Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości, Dołhobyczów 11 XI 2015 r.