mega888 ODDZIAŁY 2 PUŁKU KAWALERII USA POWITANE W LUBLINIE ZGODNIE Z KAWALERYJSKĄ TRADYCJĄ

Uani 2015 05 03 Lublin 1PU Krechowieckich 0772 foto Maciej Szymczak 1600 pix wmW związku z przybyciem do Lublina w dniu 1 czerwca 2016 oddziałów 3 Szwadronu 2 Pułku Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych odbędzie się spotkanie amerykańskich żołnierzy z mieszkańcami miasta. Spodziewany jest udział Wojewody Lubleskiego oraz przedstawicieli Wojska Polskiego z Batalionu Dowodzenia Wielonarodwej Brygady, stacjonującej w Lublinie.

Spotkanie zaplanowano na Placu Zamkowym w Lublinie w godzinach 15:00-17:00 [część placu od strony Zamku jest z tego względu wyłączona w dniu dzisiejszym z funkcji parkingowych].

Z uwagi na fakt, że wizytujące Lublin oddziały są w strukturze armii amerykańskiej jednostkami kawaleryjskimi – spotkanie na Placu Zamkowym będzie miało wyjątkową oprawę. Rozpocznie je honorowy meldunek powitalny, jaki prowadzący jednostkę płk. Deric Holbrook odbierze od plutonu reprezentacyjnego polskiej Federacji Kawalerii Ochotniczej – wystawionego przez szwadrony kontynuujące tradycje 1 Pułku Ułanów Krechowieckich oraz 2 Pułku Strzelców Konnych, które wspiera Fundacja Niepodległości. Oddziałem polskich kawalerzystów w sile 13 koni będzie dowodził podporucznik Kawalerii Ochotniczej Kamil Ciesielczuk z 2 Pułku Strzelców Konnych.

To wyjątkowe kawaleryjskie spotkanie przygotowano w Lublinie ze względu na silne związki naszego regionu z historią polskiej jazdy – oba pułki reprezentowane podczas uroczystości mają swoje korzenie na Lubelszczyźnie, a 1 Pułk Ułanów Krechowieckich walczył tu podczas wojny 1920 roku – biorąc udział m.in. w największej bitwie kawaleryjskiej XX w. która pod Komarowem zatrzymała pochód konnicy Armii Czerwonej na Warszawę.

2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy kontynuuje tradycje stacjonującego tam w latach II Rzeczypospolitej 2 Pułku Strzelców Konnych.

W ramach spotkania z mieszkańcami Lublina, dragoni z 2 Pułku Kawalerii USA przeprowadzą pokaz swojego sprzętu bojowego oraz wyposażenia tej elitarnej jednostki – 5 wozów bojowych Stryker oraz artylierii wspierającą amerykańskich kawalerzystów. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich chętnych.
W spotkaniu wezmą też udział żołnierze polskich oddziałów Obrony Terytorialnej z Polowych Drużyn „Sokoła”, którzy – pamiętając o dzisiejszym Dniu Dziecka – zaproponują najmłodszym uczestnikom spotkania malowanie twarzy farbami kamufalżowymi. Fundacja Niepodległości zaprezentuje też historyczne amerykańskie pojazdy wojskowe z lat II wojny światowej używane w jednostkach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

2 Pułk Kawalerii Stanów Zjednoczonych przymieszcza się przez Lublin w ramach relizacji marszu taktycznego (kryptonim „Saber Strike”) z baz w Niemczech, poprzez Czechy, Słowację, Polskę, Litwę i Łotwę – na poligon w Estonii. Operacja ta jest elementem realizowanych na terenie naszego kraju ćwiczeń armii NATO pod kryptonimem ANAKONDA.