mega888 WIERNOŚĆ I STAŁOŚĆ - PROKLAMACJA LUBELSKICH ŚRODOWISK NA RZECZ OBRONNOŚCI

WIERNOŚĆ I STAŁOŚĆ - PROKLAMACJA LUBELSKICH ŚRODOWISK NA RZECZ OBRONNOŚCI

Zamek Legia Akad most 2016 06 03 foto Olek Wolak3 czerwca 2016 w Lublinie odbyło się - w niezwykle uroczystej oprawie - spotkanie organizacji działających na rzecz edukacji patriotycznej i wychowania proobronnego. W czasie Mszy św. w Katedrze Lubelskiej odbyła inwestytura Orderu św. Jana Kantego. Po niej nastąpił przemarsz z Katedry ulicami Starego Miasta do lubelskiego Zamku. W przemarszu wzięły udział formacje historyczne m.in. Bractwo Kurkowe (wraz z delagacjami z innych miast Polski) oraz nasutowskie "Ćwieki 1863 r.". Były też reperezentowane współczesne oddziały przygotowujące do obrony terytorialnej m.in. Legia Akademicka, uczniowie klas wojskowych lubelskiego XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta, delegacje Towarzystwa Gimnastycznego Sokół oraz Związku Strzeleckiego „Strzelec”.
Na Zamku nastąpiło uroczyste podpisanie deklaracji współpracy na rzecz patriotycznego wychowania młodzieży. Sygnatariusze proklamacji zadeklarowali zaangażowanie reprezentowanych przez siebie organizacji we wspieranie działań na rzecz obronności - w tym aktywną pomoc w tworzeniu i promocji obrony terytorialnej, w budowanie szerokiej koalicji środowisk, którym bliska jest idea wspomagania obronności, oraz we współpracę w patriotycznym wychowaniu dzieci i młodzieży. W imieniu Fundacji Niepodległości podpis pod proklamacją złożył prezes zarządu Przemysław Omieczyński.
Współorganizatorami uroczystości były Bractwo Kurkowe, Fundacja Niepodległości, Legia Akademicka, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie, Związek Strzelecki „Strzelec” i Towarzystwo Edukacji Patriotycznej im. gen. Karola Ziemskiego.

Foto: Lucyna Omieczyńska i Olek Wolak

Zamek Legia Akad most 2016 06 03 foto Olek Wolak