mega888 TRZY DNI RYWALIZACJI KAWALERZYSTÓW HRUBIESZOWIE

TRZY DNI RYWALIZACJI KAWALERZYSTÓW HRUBIESZOWIE

Swieto Strzelca Konnego Hrubieszow 2016 plakat v2 Fundacja NiepodleglosciZ inicjatywy Szwadronu Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych w dniach 15-17 lipca 2016 (piątek – niedziela) w Hrubieszowie odbędzie się II Święto Strzelca Konnego.

Fundacja Niepodległości wspiera organizację tego wydarzenia, jako niezwykle atrakcyjnej formy budowania pamięci historycznej.

II Święto Strzelca Konnego zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta
Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy [szczegóły na stronie prezydent.pl ]

W ramach II Święta Strzelca Konnego na Błoniach nad rzeką Huczwą w Hrubieszowie, przy ul. Żeromskiego, zorganizowane zostaną ogólnopolskie zawody kawaleryjskie: MEMORIAŁ 2 PUŁKU STRZELCÓW KONNYCH, a także rekonstrukcja Święta Pułkowego 2 Pułku Strzelców Konnych.

W latach II Rzeczypospolitej 2 Pułk Strzelców Konnych stacjonował właśnie w Hrubieszowie, a swoje święto obchodził 14 lipca. W związku z tym w kościele garnizonowym w Hrubieszowie zostanie odprawiona w sobotę 16 lipca, o godz. 19:00 uroczysta Msza św. w oprawie kawaleryjskiej, po której na terenie koszar 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego zostanie odczytany Apel Poległych.Podczas trzydniowych zawodów ponad dwudziestu uczestników będzie rywalizować w siedmiu konkurencjach, zarówno z zakresu jeździectwa sportowego, jak też władania bronią białą (szabla, lanca) oraz strzelania z broni krótkiej, konno. W niedzielę 17 lipca imprezie będzie towarzyszył piknik kawaleryjski, na którym Fundacja Niepodległości zaprezentuje historyczne pojazdy wojskowe służące w 2 Korpusie Polskim pod dowództwem gen. Władysława Andersa, a 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy zademonstruje sprawność swoich żołnierzy w pokazach dynamicznych.

Szczegóły II Święta Strzelca Konnego prezentujemy poniżej. Zapraszamy do Hrubieszowa!

Zawody będą rozgrywane w tym samym miejscu, gdzie w 1934 roku przeprowadzono słynne MILITARI – Mistrzostwa Konne Wojska Polskiego. Nie tylko duch miejsca będzie mobilizował zawodników – także regulamin zawodów oparto na przepisach, według których w zawodach MILITARI rywalizowali kawalerzyści w II Rzeczypospolitej.

Przemysław Omieczyński, prezes zarządu Fundacji Niepodległości:
– Chwała polskiej kawalerii opierała się nie tylko na słynnej odwadze i fantazji, ale także na olbrzymim zaangażowaniu w doskonałe wyszkolenie kawaleryjskie i taktyczne. Codzienny trud wkładany przez kawalerzystów w perfekcyjne wypełnianie obowiązków, może być do dzisiaj wzorem zaangażowania w służbę dla Ojczyzny. Z tym większym uznaniem przyjmujemy inicjatywę szwadronów, podtrzymujących tradycję polskiej jazdy. Z naszej tradycji możemy czerpać wiele dobrych wzorców, tak bardzo dzisiaj potrzebnych.
Lubelszczyzna miała wielkie zasługi dla tworzenia pułków kawalerii w latach walk o kształt granic odrodzonej Rzeczypospolitej. Cieszymy się, że lokalne samorządy i jednostki Wojska Polskiego w naszym regionie pomagają w budowaniu pamięci historycznej. Znaczący jest tutaj także Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Swieto Strzelca Konnego Hrubieszow 2016 plakat v2 Fundacja Niepodleglosci