mega888 Przywracają pamięć na Wschodzie - artykuł w "Rzeczypospolitej"

Przywracają pamięć na Wschodzie - artykuł w "Rzeczypospolitej"

"Od kilku dni grupa wolontariuszy z Fundacji Niepodległości porządkuje polskie nekropolie i miejsca pamięci na dawnych Kresach II Rzeczypospolitej.

Przedzierają się przez chaszcze, wycinają samosiejki, czyszczą zarośnięte mchem pomniki, a także ustawiają zwalone nagrobki i krzyże. W Turzysku na zapomnianym cmentarzu, na którym znajduje się zaledwie 40 nagrobków, wolontariusze oczyścili m.in. groby Zofii z Jezierskich Cieszkowskiej i Edwarda Cieszkowskiego, a także Wawrzyńca Burczak-Abramowicza. Niektóre nagrobki wykonane były z czarnego granitu, to oznacza, że złożono tam szczątki zamożnych Polaków. Zachowane napisy na nagrobkach wskazują, że zmarli oni pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku. Na niektórych w doskonałym stanie zachowały się fotografie nagrobne.
Na cmentarzu tym młodzież znalazła tablicę poświęconą 14 polskim legionistom, którzy polegli w 1919 roku w czasie wojny polsko-ukraińskiej.
– Miejsce to uporządkujemy, podobnie jak grób babci Bolesława Prusa, który znajduje się na cmentarzu w Lubomlu – mówi Maciej Szymczak z Fundacji Niepodległości, która już po raz siódmy organizuje wakacyjne, dwutygodniowe, wyjazdy młodzieży i wolontariuszy z całej Polski na Wołyń."
- całość tekstu w dzisiejszej "Rzeczypospolitej" poświęconego projektowi "Wołyń 2014. Redivivus", autorstwa red. Marka Kozubala, jest dostępny po zalogowaniu się na internetowej stronie dziennika: