mega888 Obchody w Wytycznie

Obchody w Wytycznie

30 września br. pod Wytycznem przy Kopcu Chwały miały miejsce uroczystości 75 rocznicy bitwy stoczonej tam przez zgrupowanie żołnierzy KOP pod dowództwem gen. Wilhelma Orlik – Ruckemanna z sowieckim agresorem napierającym od wschodu. Był to jeden z ostatnich akcentów walk września, a ostatnia stoczona tuż po bitwie pod Szackiem duża batalia z wojskami bolszewickimi.

Jednym z gł. elementów uroczystości była Msza św. za poległych żołnierzy KOP i tych wszystkich, którzy oddali życie w obronie polskich granic. Po jej zakończeniu nastąpiło odsłonięcie odnowionej nekropolii mieszczącej często symboliczne mogiły poległych żołnierzy związane, którego dokonał Komendant Główny SG gen. dyw. D. Tracz. W ten sposób uświetniono również 90 rocznicę powstania Korpusu Ochrony Pogranicza w II RP.

Wśród licznych delegacji byli m.in. przedstawiciele ukraińskich wojsk pogranicznych, a także Konsulatu RP w Łucku. Spośród wielu funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej na czele z jego Komendantem gen. Jarosławem Frączykiem obecni byli również ci, którzy otaczają opieką polskie nekropolie na dawnych kresach II RP, a także wzięli udział w tegorocznej ekspedycji archeologicznej na Ukrainie podczas której odnaleźliśmy i wyekshumowaliśmy 23 żołnierzy WP (w tym KOP), którzy oddali życie za Ojczyznę na Wołyniu we wrześniu 1939 roku.

Przedstawiciele Fundacji Niepodległości tradycyjnie zapalili znicze w barwach narodowych.

Zobacz Galerię

J.F. 23 IX 2014 r. Wytyczno