mega888 WYSTAWA CBW MON NA ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

WYSTAWA CBW MON NA ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

2018 08 10 bis 1Z okazji nadchodzącego Święta Wojska Polskiego, 10 sierpnia 2018 roku br. miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy "Odbudowa Wojska Polskiego. Wojna o granice 1918-1921", przygotowanej przez Centralną Bibliotekę Wojskową. Przybliża ona tworzenie się Wojska Polskiego od powstania pierwszych polskich organizacji paramilitarnych przed wybuchem I wojny światowej, aż po ukształtowanie się w pełni regularnych formacji wojskowych. Ukazuje podział wojska na bronie, rodzaje wojsk i służb z uwzględnieniem ich umundurowania i uzbrojenia, a także początki tworzenia się organów dowodzenia i administracji wojskowej. Planszach ukazują również walki o granice w latach 1918-1921, m.in z nacjonalistami ukraińskimi o Galicję Wschodnią i Lwów, z Czechosłowacją o Śląsk Cieszyński tzw. Zaolzie, z Rosją bolszewicką, z Niemcami podczas Powstania Wielkopolskiego i Powstań Śląskich.
W wernisaż, który miał miejsce w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Alejach Ujazdowskich w Warszawie, Prezesa Fundacji Niepodległości reprezentował przedstawiciel Zarządu.

Wśród gości - przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, reprezentantów służb mundurowych i duchowieństwa oraz członków organizacji społecznych, a także młodzież klas mundurowych CXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Waldemara Milewicza w Warszawie znaleźli się m.in.: Wojciech Skurkiewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Tadeusz Kurcyk, Wiceprezes Stowarzyszenia b. Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie „Karpatczycy”, dr Wiesław Leszek Ząbek, wiceprezes Związku Piłsudczyków RP, prof. Wiesław Jan Wysocki, Prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Jarosław Olbrychowski, prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku w Łodzi, prof. Jerzy Eisler, reprezentujący Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, płk Tomasz Komorowski, reprezentujący Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, płk Grzegorz Barabieda, reprezentujący Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Robert Kostro, Dyrektor Muzeum Historii Polski, Tadeusz Płużański, reprezentujący Dyrektora TVP Historia,
Piotr Gursztyn, Dyrektor ds. Komunikacji TVP S.A.,wicedyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Antoni Krzysztof Sobczak,

2018 08 10 bis 2

Występujący m.in. dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej dr Jan Tarczyński, podkreślali zjednoczenie całego narodu w wysiłku tworzenia Armii Polskiej po 123 latach niewoli i ogrom ofiar tej armii w walce o granice odradzającego się Państwa Polskiego.
Wystawę składającą się z 60 plansz utworzonych ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej, można oglądać do 29 sierpnia 2018.
Więcej informacji na stronie organizatora; http://cbw.wp.mil.pl/pl/1_269.html

2018 08 10 bis 3

2018 08 10 bis 4 2018 08 10 bis 5Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości, W-wa 10 VIII 2018 (tekst i zdjęcia)

2018 08 10 bis 6