mega888 Wydarzenia

Wołyń 2016. ReGeneracja - relacja z wyjazdu część pierwsza

Rozpoczynamy cykl relacji z wakacyjnych wyjazdów na Ukrainę i Białoruś w celu porzadkowania cmentarzy polskich. Na początek rozpoczynamy pierwszą częścią obszernej relacji z wyjazdu na Wołyń pod nazwą "Wołyń 2016. ReGeneracja". Życzymy miłej lektury
Wołyń to kraina na poły mityczna, miejsce skąd wywodzą się wybitni polscy poeci, duchowni, wodzowie, ludzie zasłużeni dla Rzeczypospolitej. Na polskiej mapie pamięci Wołyń po raz pierwszy pojawił się, choć na krótko już za czasów Bolesława Chrobrego (XI wiek), by dopiero za królowania ostatniego z Piastów na polskim tronie Kazimierza Wielkiego (XIV wiek) zaistnieć na trwale. Ostatecznie został włączony w granice Korony decyzją  Unii Lubelskiej (1569 r.) i od tej pory dzielił wspólne dzieje z  Rzeczpospolitą będąc świadkiem jej wielkości i upadków. Dziś jedynym świadectwem polskości Wołynia uświęconego kilkusetletnią obecnością Polaków na tej ziemi pozostały cmentarze. Zaniedbane, opuszczone, porzucone na pastwę Czasu i jego służki Zapomnienia. To z nimi przyszło nam zmagać się podczas 17 dni pobytu na Ukrainie podczas tegorocznego obozu wakacyjnego.

Czytaj więcej: Wołyń 2016. ReGeneracja - relacja z wyjazdu część pierwsza

Zbiórka zniczy na kresowe cmentarze (+ zdjęcia)

Jest czas Pamiętania i czas Zapominania. Do nich należy ziemia. Czyż ci co pamiętają, nie kładą na trumny swoich bliskich ziemistej grudki z rodzinnych pól? A ci co zapomnieli, czy znają ścieżki do grobów swoich Piastów? Wszak ziemia to groby przodków. Dziś, w realiach pokoju tak dbamy o nią jak potrafimy, na ile wystarcza nam czasu, sił i Pamięci. Płonące znicze na kresowych cmentarzach są Jej strażnikami.

Czytaj więcej: Zbiórka zniczy na kresowe cmentarze (+ zdjęcia)

Sprawozdanie z prac konserwatorskich i robót remontowo-budowlanych przy zabytkach na Ukrainie

Click to enlarge image Grb Antoniego Kamiskiego_web.jpg2016 rok to kolejny, czwarty z rzędu rok intensywnych działań Fundacji na dawnych Kresach Wschodnich. Jednym z aspektów szeroko rozumianej akcji przywracania pamięci o polskiej obecności na tym  terenie było podjęcie przez nas prac konserwatorskich w stosunku do zabytków pozostających za wschodnią granicą. W tym roku przeprowadziliśmy działania w ramach dwóch projektów  obejmujących obiekty zlokalizowane w  Drohobyczu i Rudkach.

Czytaj więcej: Sprawozdanie z prac konserwatorskich i robót remontowo-budowlanych przy zabytkach na Ukrainie

Wołyń 2016. ReGeneracja - relacja

Już po raz dziewiąty wolontariusze z całej Polski  wzięli udział w akcji porządkowania polskich cmentarzy i miejsc pamięci na Wołyniu. W tym roku towarzyszyli dołączyli do nas młodzi Ukraińcy wraz z opiekunami. Tegoroczna akcja odbyła się w dniach 10-26 sierpnia. Kwaterowano w trzech miejscowościach, pracowano na terenie 18 nekropolii i miejsc pamięci, na kolejnych 4 zapalono znicze. Organizatorami projektu była Fundacja Niepodległości i Lubelska Wojewódzka Komenda OHP.

Czytaj więcej: Wołyń 2016. ReGeneracja - relacja

Prace konserwatorskie na Ukrainie w 2016 roku

W dniach 21 -24 sierpnia 2016 roku przedstawiciel Fundacji Niepodległości – w towarzystwie Prezesa Przemysława Omieczyńskiego i jego małżonki Lucyny Omieczyńskiej – dokonał wizytacji zabytkowych obiektów położonych na Ukrainie, w których Fundacja prowadzi prace konserwatorskie w obecnym sezonie. Działania realizowane są w oparciu o fundusze przynane przez Ministwerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programuDziedzictwo kulturowe/Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą. Prace dotyczą konserwacji ołtarza bocznego Męki Pańskiej z kościoła parafialnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Rudkach (etap I) i zabezpieczenia 38 nagrobków usytuowanych na rzymskokatolickim cmentarzu (d. parfialnym) w Drohobyczu. Pozytywnie oceniono zaawansowanie prac, których zakończenie przewidywane jest na koniec września br. Obecne działania wpisują się w szereg prac prowadzonych na Ukrainie przez Fundację Niepodległości od 2012 r.

Piotr Mazur

Czytaj więcej: Prace konserwatorskie na Ukrainie w 2016 roku