mega888 Kresowe zabytki - renowacja

Zabytki kresowe - renowacja

Sprawozdanie z prac konserwatorskich i robót remontowo-budowlanych przy zabytkach na Ukrainie

Click to enlarge image Grb Antoniego Kamiskiego_web.jpg2016 rok to kolejny, czwarty z rzędu rok intensywnych działań Fundacji na dawnych Kresach Wschodnich. Jednym z aspektów szeroko rozumianej akcji przywracania pamięci o polskiej obecności na tym  terenie było podjęcie przez nas prac konserwatorskich w stosunku do zabytków pozostających za wschodnią granicą. W tym roku przeprowadziliśmy działania w ramach dwóch projektów  obejmujących obiekty zlokalizowane w  Drohobyczu i Rudkach.

Czytaj więcej: Sprawozdanie z prac konserwatorskich i robót remontowo-budowlanych przy zabytkach na Ukrainie

Prace konserwatorskie na Ukrainie w 2016 roku

W dniach 21 -24 sierpnia 2016 roku przedstawiciel Fundacji Niepodległości – w towarzystwie Prezesa Przemysława Omieczyńskiego i jego małżonki Lucyny Omieczyńskiej – dokonał wizytacji zabytkowych obiektów położonych na Ukrainie, w których Fundacja prowadzi prace konserwatorskie w obecnym sezonie. Działania realizowane są w oparciu o fundusze przynane przez Ministwerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programuDziedzictwo kulturowe/Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą. Prace dotyczą konserwacji ołtarza bocznego Męki Pańskiej z kościoła parafialnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Rudkach (etap I) i zabezpieczenia 38 nagrobków usytuowanych na rzymskokatolickim cmentarzu (d. parfialnym) w Drohobyczu. Pozytywnie oceniono zaawansowanie prac, których zakończenie przewidywane jest na koniec września br. Obecne działania wpisują się w szereg prac prowadzonych na Ukrainie przez Fundację Niepodległości od 2012 r.

Piotr Mazur

Czytaj więcej: Prace konserwatorskie na Ukrainie w 2016 roku

Prace konserwatorskie przeprowadzone na Ukrainie w 2015 - sprawozdanie + zdjęcia

2015 rok to kolejny, trzeci z rzędu rok intensywnych działań Fundacji na dawnych Kresach Wschodnich. Jednym z aspektów szeroko rozumianej akcji przywracania pamięci o polskiej obecności na tym terenie było podjęcie przez nas prac konserwatorskich w stosunku do zabytków pozostających za wschodnią granicą. W tym roku przeprowadziliśmy działania w ramach czterech projektów obejmujących obiekty zlokalizowane w Krzemieńcu, Drohobyczu i Dubnie. Prace dotyczące wyposażenie miały charakter stricte konserwatorski, natomiast   w stosunku do obiektów architektonicznych wykonano pełny zakres robót remontowo-budowlanych.

Czytaj więcej: Prace konserwatorskie przeprowadzone na Ukrainie w 2015 - sprawozdanie + zdjęcia