mega888 Zbiórka zniczy

Zbiórka zniczy

Płonące znicze są przedłużeniem naszej pamięci o przeszłości:  ludziach i czasach. Pamiętajmy o przodkach, a da Bóg i o nas wnuki będą pamiętać. Tam gdzie nie ma już Polski, na Kresach II RP zostały tylko cmentarze – ostatni ślad minionych wieków sarmackiej bytności na Podolu, Wołyniu, Wileńszczyźnie… 1 listopada na trzech lubelskich cmentarzach odbędzie się wielka zbiórka zniczy.  Już po raz szósty. Pod patronatem TVP Lublin i Konsulatu RP w Łucku Fundacja Niepodległości wraz z szeroką koalicją lubelskich instytucji i stowarzyszeń rozpocznie kwestę na cmentarzach przy ul. Unickiej, Lipowej i Drodze Męczenników Majdanka. Wspierać nas będą: Towarzystwo Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej, Środowiskowy Hufiec Pracy 3-18, Lubelskie Środowisko Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół z Lublina, Stowarzyszenie Słuchaj Patrz Pomagaj, Zespół Szkół Plastycznych w Lublinie i Specjalny Ośrodek  Opiekuńczo-Wychowawczy Nr 2. Zbiórka rozpocznie się o godz. 10 00 i potrwa do godz. 18 00. Tym wszystkim, którzy nie zdążą tego dnia przekazać zniczy wolontariuszom kwestującym na lubelskich cmentarzach, a chcieliby wesprzeć naszą akcję zapraszamy do świetlicy Środowiskowego Hufca Pracy przy ul. Łabędziej 16 (w godz. 8 00-18 00), gdzie przez cały listopad będzie można przynieść  ofiarowane znicze. Tym wszystkim, którzy chcieliby pogawędzić o dawnych i współczesnych dziejach Wołynia przypominamy, że wśród kwestujących 1 listopada będzie można spotkać dr Leona Popka, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej, dr Potra Gawryszczaka, wiceprezesa Fundacji Niepodległości czy też hr. Witolda Warakomskiego, pana na włościach lubomelskich, ostrowieckich, wieniawskich etc. etc. Kwestującym będą towarzyszyć plansze ze zdjęciami wołyńskich cmentarzy by ci, którzy nigdy nie byli na Wołyniu mogli zobaczyć resztki wielowiekowych śladów polskości na Wschodzie i stan naszej, współczesnej pamięci o nich. Zapraszamy wszystkich do udziału w kultywowaniu pamięci o dawnych Kresach Rzeczypospolitej. Lubelskie znicze zapłoną na cmentarzach w Rymaczach, Ostrówkach, Kowlu, Maciejowie, Turzysku, Bindudze, Mielnikach, Kupiczowie, Tajkurach, Moczulance, Równem, Kostiuchnówce, Maniewiczach, Wołczecku, Przebrażu, Koszyszczach, Ostrogu, Krzemieńcu, Szumsku, Wiśniowcu, Zamosteczu, Przewałach, Kujdańcach, Beresteczku, miejscach pamięci narodowej (Polska Góra), miejscach przeprowadzonych w latach 2011-2013 ekshumacji ofiar UPA (Gaj, Wola Ostrowiecka, Trupie Pole) i na grobie Anatola Sulika, druha i przewodnika po wołyńskich bezdrożach pamięci.
Jacek Bury / Fundacja Niepodległości