mega888 Kolejna publikacja współfinansowana przez Fundację Niepodległości

Kolejna publikacja współfinansowana przez Fundację Niepodległości

Miło nam zaprezentować kolejną publikację współfinasowana przez Fundację Niepodległości. Jest to pozycja pod tytułem "Elita władzy lubelskiej gminy miejskiej w latach 1555 - 1651" autorstwa Grażyny Jakimińskiej. Ponizej przedstawiamy krótką charakterystykę książki

Grażyna Jakimińska, historyk, muzealnik, kustosz dyplomowany; absolwentka historii UMCS. Jest zastępcą dyrektora Muzeum Lu­belskiego, od wielu lat kieruje również Mu­zeum Historii Miasta Lublina. Znawca dzie­jów miasta i jego zabytków. Autorka prac poświeconych historii Lublina w średniowie­czu i czasach wczesnonowożytnych.

Elita władzy lubelskiej gminy miejskiej w la­tach 1555-1651 to studium dziejów rady miejskiej w Lublinie w okresie największej świetności miasta w jego 695-letniej histo­rii. Autorka z pasją i przenikliwością opisuje funkcjonowanie samorządu miejskiego - po­znajemy skład zawodowy wykształcenie, horyzonty intelektualne, pochodzenie et­niczne oraz koligacje rodzinne rajców. Człon­kowie rady miejskiej dzięki swojej pozycji i zgromadzonemu majątkowi stanowili eli­tę władzy - grupę mającą wpływ na rozwój miasta.

Praca oparta jest na gruntownych studiach. Autorka przebadała księgi miasta, dokonując wnikliwej analizy dziejów Lublina na prze­strzeni stu lat. Książka jest ciekawą lekturą nie tylko dla miłośników historii i dziejów Lublina, ale także dla wszystkich, którzy interesują się kulturą i życiem codziennym mieszczaństwa w XVI i XVII "wieku.

elita wladzy web2