KSIĄŻKA „O INCE, KTÓRA ZACHOWAŁA SIĘ JAK TRZEBA” I KOMIKS „PRZYGODY MISIA WOJTKA, DZIELNEGO ŻOŁNIERZA" – WYDANIE ZE WSPARCIEM UDSKIOR

2020 10 00 bis 0Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych udało się wznowić kolejne edycje książki „O INCE, która zachowała się jak trzeba” (wyd. III) i komiksu „Przygody Misia Wojtka, dzielnego żołnierza” (wyd. V)
Publikacje są bezpłatne i za darmo trafiły do dzieci oraz młodzieży.
Z dystrybucją dotarliśmy do ponad 70 podmiotów, w tym bibliotek (m.in. MBP Lublin wraz z ponad trzydziestoma filiami), przedszkoli, szkół (podstawowych oraz średnich), organizacji obywatelskich (np. Motocyklowy Rajd Wołyński czy Fundacja Solidarności Rodzin), interaktywnych muzeów jak „Dom Kultury – Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków” w Woli Gułowskiej.
Ponadto publikacje te stanowiły nagrody dla laureatów z młodego pokolenia np. w konkursie "Nieskończenie Niepodległa" (Możdżanowo – woj. Pomorskie) czy podczas turnieju piłkarskiego dla młodzieży z okazji Święta Niepodległości 11 XI w Lublinie oraz ogólnopolskiego konkurs „Żołnierze Wykleci - Bohaterowie Niezłomni”. Towarzyszyły również innym wydarzeniom patriotycznym jak np. V Marsz „LALUSIA”.
2020 10 00 bis 1Tak więc wydawnictwa dotarły nie tylko do woj. Lubelskiego, ale również na teren Małopolski i Pomorza. Obdarowaliśmy nimi również młodych rodaków poza granicami RP - na Litwie i Ukrainie, a nawet w Uzbekistanie.

Bezcenna – zwłaszcza w czasach pandemii SARS-CoV-2 i zamknięcia instytucji publicznych – okazała się pomoc Funkcjonariuszy Straży granicznej, głównie z Nadbużańskiego Oddziału SG. Przede wszystkim zaangażowały się Placówki SG w Dołhobyczowie, Lubyczy Królewskiej, Horodle i Dorohusku. Dzięki ich wsparciu publikacje trafiły „pod strzechy” – w teren do prowincjonalnych szkół.

Składamy podziękowania dla Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Dzięki jego wsparciu finansowemu, obie cenne publikacje mogły trafić do kolejnych kręgów młodego pokolenia, by nie tylko rozwijać czytelnictwo, ale też pobudzać postawy patriotyczne.

Fotorelacja z dystrybucji publikacji na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2331-dystrybucja-ksiazek-o-ince-ktora-zachowala-sie-jak-trzeba-i-komiks-przygody-misia-wojtka-dzielnego-zolnierza-wydanie-z-udskior

Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości

Książka „O INCE, która zachowała się jak trzeba” autorstwa Anny Niedzieli – Strobel. Oparta na faktach, kolorowo ilustrowana i żywo opowiedziana historia Danuty Siedzikówny ps. „INKA”. Młoda sanitariuszka – bohaterka Podziemia Niepodległościowego stanowi przykład do naśladowania dla młodego pokolenia. Również, a może zwłaszcza w dzisiejszych czasach, dlatego, że jak powiedział swego czasu do młodzieży św. Jan Paweł II „Każdy ma – musi mieć – swoje Westerplatte”*

Komiks „Przygody Misia Wojtka, dzielnego żołnierza” to bardzo dobrze przyjęta publikacja – uniwersalna w tym sensie, że pomimo przeznaczenia do grupy docelowej dzieci, równie chętnie sięgają po nią starsi (rodzice, czy dziadkowie, czytający ją wnukom). Miś Wojtek ukoił już ból u niejednego chorego dziecka – dostarczyliśmy go m.in. do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie (gdzie sam miałem okazję czytać tę książeczkę małym pacjentom). Wartką akcje przygód najbardziej znanego kaprala PSZ na Zachodzie (II Korpusu Polskiego) – tekst Anny Niedzieli-Strobel – zdobią żywe rysunki autorstwa Krzysztofa Kokoryna. Tak naprawdę ukazuje on losy żołnierzy gen. Andersa na tułaczym szlaku i walkę o wolność Polski na obczyźnie.  /J.F.

„Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można <<zdezerterować>>”. (Homilia w czasie liturgii słowa skierowana do młodzieży zgromadzonej na Westerplatte; Gdańsk, 12 czerwca 1987)

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych
- lekcja historii

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...