mega888 ALBUM FOTOGRAFICZNY 27. WOŁYŃSKIEJ DYWIZJI PIECHOTY ARMII KRAJOWEJ 1943-1944

ALBUM FOTOGRAFICZNY 27. WOŁYŃSKIEJ DYWIZJI PIECHOTY ARMII KRAJOWEJ 1943-1944

2020 11 Album 27WDP AK bis 127 Wołyńska Dywizja Piechoty AK była fenomenem patriotycznym w okresie II wojny światowej niespotykanym. Oto synowie wołyńskiej ziemi, których ojcowie i dziadowie byli wywożeni (Sybir i roboty przymusowe w Niemczech) i mordowani pospołu przez niemieckich nazistów i rosyjskich komunistów, a potem ukraińskich nacjonalistów powstali by bronić siebie, swoich rodzin i prawa do polskości Tej ziemi. Stawili się na rozkaz Ojczyzny w liczbie blisko 7 000 żołnierzy. Była to największa, zwarta jednostka partyzancka czasu wojny. Przeszła szlak bojowy liczący blisko 600 kilometrów; z Wołynia na Lubelszczyznę. Pod ogniem Armii Czerwonej, w zwarciu z Wehrmachtem, w trakcie ciągłych bojów osłaniających polską ludność przed UPA. Swój szlak bojowy znaczyli krzyżami tych, którzy polegli i wzruszeniami tych, których wyzwalali spod okupacji... Ich heroiczny wysiłek był przez lata PRL spychany w niepamięć, tak jak w niepamięć spychana była wiedza o polskich Kresach. Wołyniacy jednak pamiętali. Spotykali się, rozmawiali, wspominali. W latach 70-tych wołyńscy żołnierze - śp. Michał Fijałka, ps. Sokół i śp. Leon Karłowicz ps. Rydz - zebrali dokumentację fotograficzną poświęconą działaniom macierzystej Dywizji. Opracowali album, który jest unikatowym świadectwem tamtych czasów. Część prac dokumentacyjnych wykonał syn śp. Michała Fijałki - Grzegorz.
Album zawiera ponad sto stron dużego formatu i setki zdjęć, niektóre niepublikowane dotychczas.
Pierwsze wydanie Albumu ukazało się we wrześniu br. Nakład został wyczerpany, mimo niemałej kwoty 173 zł jaką trzeba było wyasygnować przy zakupie egzemplarza. Przyjmujemy zamówienia na dodruk Albumu - metodą subskrypcji. W przypadku wysyłki Albumu poza Lublin do ww kwoty należy uiścić także koszty przesyłki (ok. 9-15 zł). Prosimy o kontakt z Jackiem Burym e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel.+48 508 323 498 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 81 5361210

Jacek Bury, Fundacja Niepodległości, Lublin

Jest czas Pamiętania i czas Zapominania. Do nich należy ziemia. Czyż ci co pamiętają, nie kładą na trumny swoich bliskich ziemistej grudki z rodzinnych pól? A ci co zapomnieli, czy znają ścieżki do grobów swoich Piastów? Wszak ziemia to groby przodków. Dziś, w realiach pokoju tak dbamy o nią jak potrafimy, na ile wystarcza nam czasu, sił i ludzi dobrej woli.

2020 11 Album 27WDP AK bis 3

2020 11 Album 27WDP AK bis 2