mega888 NAJMŁODSI W MUZEACH FUNDACJI NIEPODLEGŁOŚCI

NAJMŁODSI W MUZEACH FUNDACJI NIEPODLEGŁOŚCI

2022 04 27 bisZ wiosną ożyły muzea na Skromnej 5 w Lublinie. Wszystko to działo się za sprawa przemiłych gości przybyłych na zaproszenie Jasia i Stasia Omieczyńskich ich koleżanek i kolegów wraz z rodzicami.
Najmłodsi zwiedzanie rozpoczęli od Muzeum Polskich Sił Zbrojnych (na Zachodzie). Nie było końca zabawom dzieci wśród oryginalnych pojazdów bojowych i wyposażenia wojskowego, przede wszystkim 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa oraz 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Co ciekawe największym zainteresowaniem cieszyły się Daimler „Dingo” – opancerzony wóz zwiadowczy z Dowództwa 2 Korpusu Polskiego oznaczony na pancerzu napisem „NADZIEJA” (z 6. Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich” 2. Warszawskiej Brygady Pancernej). Oczywiście zdolności, zwłaszcza manualne, najbardziej można było sprawdzić na armacie przeciwlotniczej “Bofors” (kaliber 40 mm). Niemniej jednak clou pobytu były odwiedziny Misia Wojtka. Był on nie tylko dzielnym żołnierzem, ale i okazał się bardzo przyjaznym niedźwiedziem. Można go było nawet pociągnąć za ogon – wcale się nie obrażał tylko przytulał mocno takiego urwiska, a nawet żeby lepiej przyjrzeć się milusińskim brał na ręce. Miś był tak sympatyczny, że nawet nie celowano doń z żadnej broni;)
Uzupełnieniem atrakcji było odwiedzenie również Muzeum Motoryzacji. Po drodze, zwłaszcza rodzice, mieli okazję rzucić okiem na kolekcje obrazów z Galerii Skromna. Samochody podobały się bardzo, a zwłaszcza fakt, że w każdym można było zasiąść i posadowić się za kierownicą (podobnie jak wśród eksponatów Muzeum PSZ). W tym wypadku klasyki motoryzacji musiały ustąpić prym pierwszeństwa dla naszego (polskiego) starego, dobrego poczciwego Żuka. Oczywiście co mogłoby w tym wieku być atrakcyjniejszego od wozu strażackiego. Tym bardziej, że migały „koguty”, a można było i przebrać się w mundury strażackie.
Na pamiątkę pobytu najmłodsi otrzymali komiks „Przygody misia Wojtka dzielnego żołnierza” wydawnictwa naszej Fundacji uzupełniony o kolorowankę opartą na rysunkach z tej publikacji. Miłych wspomnień, przyjemnej lektury i rodzinnego rysowania.

Mini fotorelacja z wydarzenia na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2513-najmlodsi-w-muzeach-fundacji-niepodleglosci