ODSŁONIĘCIE RZEŹBY KAPRALA NIEDŹWIEDZIA WOJTKA W ŚWIDNICKIM PRZEDSZKOLU JEGO IMIENIA

2022 VI 21 bis 0Takich Dni Patrona jeszcze w Przedszkolu nr. 4 w Świdniku nie było. Od 2018 roku, kiedy to placówce nadano imię kaprala Niedźwiedzia Wojtka obchodzone są tam jego dni. W tym roku patron doczekał się własnej rzeźby. Jej odsłonięcie sprawiło wiele radości nie tylko najmniejszym – przedszkolakom, ale i zaproszonym gościom – przedstawicielom lokalnej władzy na czele z Burmistrzem P. Waldemarem Jaksonem jak i innym zgromadzonym.
Pierwsza cześć uroczystości odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury. Tu po powitaniach przedstawiono gościa honorowego – Misia Wojtka w asyście swoich opiekunów żołnierzy z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Jak podkreślił Przemysław Czarnek Minister Edukacji i Nauki w liście do wspólnoty przedszkola oraz współorganizatorów z UM Świdnik, Starostwa Powiatowego oraz Fundacji Niepodległości cieszy się z wyboru takiego patrona „Odważnego misia, który stał się prawdziwym żołnierzem. To niezwykły zwierz, adoptowany przez żołnierzy Armii gen. Andersa”.
Jednak najważniejsze było przedstawienie, symboliczna opowieść o dziejach Polski, a zwłaszcza tułaczym losie żołnierskim oczami Misia Wojtka. Na scenie wystąpili podopieczni i wychowankowie (absolwenci) przedszkola oraz rodzice. Spektakl pt. „Lekcja historii” wyreżyserowała P. Anny Bryk. Była to naprawdę niezwykle piękna podróż przez przełomowe wydarzenia w historii Polski.
Tę część zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu Przedszkola. Następnie wszyscy udaliśmy się do przedszkolnego ogrodu.
Druga – jakże oczekiwana – odsłona to właśnie odsłonięcie pomnika Misia Wojtka na zielonym skwerze „Zakątku Niedźwiedzia Wojtka”. Dzieło artysty Krzysztofa Kijewskiego kamienną rzeźbę kaprala niedźwiedzia Wojtka niejako ożywiło towarzystwo nomen omen Misia Wojtka (z Fundacji Niepodległości) – vide foto. Podniosłego zaś charakteru radosnej uroczystości nadała również warta żołnierzy w oryginalnym umundurowaniu II Korpusu Polskiego gen. Andersa zaciągnięta przez rekonstruktorów z Grupy Edukacji Historii Fundacji Niepodległości.
Fotorelacja z wydarzenia autorstwa Jana Fedirko na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria:
https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2542-odsloniecie-rzezby-kaprala-niedzwiedzia-wojtka-w-przedszkolu-jego-imienia-swidnik-21-vi-2022

 

Jak zaznaczyła P. Beata Kowalczyk dyrektor Przedszkola nr 4: Dzień Patrona to niezwykłe wydarzenie, które służy kształtowaniu wspólnoty i przyczynia się do większej integracji przedszkolaków, nauczycieli i rodziców.
Zaś burmistrz Waldemar Jakson dodał, że zazdrości dzieciom ponieważ Wojtek jest misiem szczególnym, a od dziś w świdnickim Przedszkolu jego imienia można go przytulić, zaś na kanwie przygód uczyć się historii Polski, miłości do Ojczyzny, przywiązania do rodzinnych stron. Temu służą też kolejne przekazane dzieciom przez Fundację Niepodległości komiksy „Przygody misia Wojtka, dzielnego żołnierza” oraz „Lekcje patriotyczno-edukacyjne o misiu Wojtku dzielnym żołnierzu” (tzw. kolorowanki).
Tegoroczne Dnia Patrona były również okazją do ogłoszenia wyników Międzyprzedszkolnego Konkursu Plastycznego „Niedźwiedź Wojtek i inne misie”. Na konkurs wpłynęło 76 prac wykonanych przez dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych w Świdniku.
Wydarzenie relacjonowała m.in. TVP Lublin.

Pełna relacja z wydarzenia na stronie organizatorów - Fundacji im. Kazimierza Wielkiego: https://www.konkurswykleci.pl/1613-2/

Tekst i foto Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości, Świdnik 21 VI 2022

 2021 VI 21 List Min.EiN

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...