mega888 POŻEGNALIŚMY JURKA „WOŁYNIAKA” NIEZMORDOWANEGO UCZESTNIKA WYPRAW KRESOWYCH

POŻEGNALIŚMY JURKA „WOŁYNIAKA” NIEZMORDOWANEGO UCZESTNIKA WYPRAW KRESOWYCH

2022 VIII 03 bis

Niestety… z niedowierzaniem, a przede wszystkim bólem serca, w środę 3 sierpnia pożegnaliśmy Jurka Drąga. Uroczystości pogrzebowe miały miejsce na lubelskim cmentarzu, na Majdanku.
W pogrzebie obok pogrążonej w żałobie Rodziny wzięli udział liczni uczestnicy wypraw na tzw. kresy wschodnie podczas których śp. Jerzy zawsze starał się być obecny. Trudno dziś wyobrazić sobie kolejne – miejmy nadzieję – ekspedycje Re... witalizacji polskich cmentarzy bez „Drąga”. Nieodłączna w Jego rękach kosa spalinowa odkryła niejedno zapomniane, zapuszczone, zachwaszczone miejsc pamięci nie tylko na Wołyniu. Jurek – przynajmniej na Ukrainie - zawsze szedł z przodu powalając swym sprzętem co większe zarośla, aby można było dalej pielić groby i mogiły. „Drągu” (przepraszam Rodzinę, ale tak po prostu zawsze serdecznie witałem się z Jurkiem) będziesz z nami nadal obecny, a my zapewniamy o pamięci modlitewnej.
Tymczasem opaska z białych i czerwonych zniczy, które zawsze paliliśmy na polskich mogiłach objęła dziś i Twój grób.
Wieczne odpoczywanie…. R.I.P.

Kilka zdjęć z działalności Jurka na Wołyniu oraz z pogrzebu Jacka Burego i J. Fedirko (generalnie z Fundacji Niepodległości) na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria:https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2571-jurek-drag-wspomnienie

Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości, Lublin 3 VIII 2022 r.

Gdzieś na Wołyniu VIII 2015