ŁAŃCUCH POKOLEŃ - ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO W LUBLINIE

2022 08 15 PGED FB 10W dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2022, podczas festynu patriotycznego, który odbył się na Błoniach pod Zamkiem w Lublinie, uczestnicy mogli podziwiać historyczne pojazdy wojskowe w barwach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z lat II wojny światowej – z kolekcji lubelskiej Fundacji Niepodległości.

Pojazdom towarzyszyli rekonstruktorzy z Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości – w mundurach i z wyposażeniem oraz uzbrojeniem żołnierzy jednostek 2.Korpusu Polskiego, walczących pod dowództwem generała Władysława Andersa we Włoszech (m.in. w Bitwie o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię) oraz 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka walczącej w Normandii, Belgii, Holandii, która swój szlak bitewny zakończyła zdobyciem niemieckiego portu wojennego Wilhelmshaven.

Prezes Fundacji Niepodległości – Przemysław Omieczyński:
– Od ponad dziesięciu lat Fundacja Niepodległości stara się wspierać budowanie pamięci historycznej w naszym kraju. Ważnym jej elementem jest przypominanie o chlubnych tradycjach polskiego oręża. Z tym większą satysfakcją bierzemy udział w oprawie uroczystości Święta Wojska Polskiego – prezentując sprzęt i uzbrojenie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wiemy że oryginalny historyczny sprzęt wojskowy doskonale przemawia do wyobraźni widowni, co pozwala takie spotkania zamienić w żywą lekcję historii. W opraciu o nasze wieloletnie doświadczenie i stale rozbudowywaną kolekcję, tworzymy Muzeum Polskich Sił Zbrojnych w Lublinie.

Krzysztof Bielak – Członek Zarządu Fundacji Niepodległości, szef rekonstruktorskiej Grupy Edukacji Historycznej:
– Udostępniamy uczestnikom uroczystości Święta Wojska Polskiego w Lublinie pojazdy, na jakich polscy żołnierze walczyli i zwyciężali w II wojnie światowej pod Monte Cassino i Falaise. Traktujemy to jako wyraz naszego hołdu dla wysiłku wojennego Polaków, walczących o Niepodległą na wszystkich frontach II wojny światowej.
W historycznym kontekście Święta Wojska Polskiego, gdy nasza pamięć obejmuje ofiarność Obrońców Rzeczypospolitej w chwalebnej Victorii Warszawskiej roku 1920 – oraz wszystkich ich godnych następców – mam głęboką nadzieję, że nasze wsparcie oprawy lubelskich uroczystości, poprzez udział zabytkowych pojazdów wojskowych w barwach jednostek Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, pomoże wzmocnić patriotyczny przekaz świątecznych wydarzeń.
Wierzymy, że poprzez udział historycznych pojazdów i naszych rekonstruktorów w mundurach żołnierzy gen. Władysława Andersa i gen. Stanisława Maczka, pomagamy obecnym zobrazować ten łańcuch pokoleń Wojska Polskiego, którego mocne ogniwa wykuwają dziś żołnierze 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej i 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Sytuacja wojenna za naszą wschodnią granicą przypomina o szczególnym szacunku, jaki jesteśmy winni "obrońcom naszych polskich granic".

Linki do relacji medialnych:

https://wpolityce.pl/historia/610258-lublin-lancuch-pokolen-w-dniu-swieta-wojska-polskiego

https://wgospodarce.pl/informacje/115649-lublin-lancuch-pokolen-w-dniu-swieta-wojska-polskiego

Partnerem Fundacji Niepodległości w organizacji oprawy wydarzenia była PGE Dystrybucja. Dziękujemy!
 

 2022_VIII_15_L-n_bis_5.jpg

 2022_VIII_15_L-n_bis_6.jpg

 2022_VIII_15_L-n_bis_3.jpg

 2022_VIII_15_L-n_bis_7.jpg

 2022 08 15 PGED FB 03

 pge dystrybucja znak CIEMNE TLO WWW JPEG

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...