mega888 Turniej pamięci Żołnierzy Wyklętych

Turniej pamięci Żołnierzy Wyklętych

10 maja Fundacja Niepodległości wraz ze Środowiskowym Hufcem Pracy i Zespołem Szkół Budowlanych zorganizowała turniej piłki siatkowej dla młodzieży, którego motywem przewodnim było uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zawody zostały rozegrane w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Budowlanych i oprócz drużyny z ZSB i ŚHP wzięła w nim udział także młodzież z Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Turniej został rozegrany w systemie ,,każdy z każdym". A o zaangażowaniu i zaciętej walce młodych siatkarzy niech świadczą wyniki końcowe: każda z drużyn po rozegraniu dwóch meczów miała taki sam bilans meczowy, jedną porażkę i jedno zwycięstwo. O ostatecznej klasyfikacji zadecydował stosunek wygranych setów do przegranych. Dzięki takiemu rozstrzygnięciu na pierwszym miejscu podium znalazła się drużyna ZSB. Drugie miejsce zajęli młodzi siatkarze z ZSRiP, a trzecie z minimalną stratą team ŚHP. Wyniki zostały ogłoszone już w świetlicy hufca gdzie młodzież wraz z wychowawcami zorganizowała wystawę biogramów przedstawiających postacie kilkunastu bohaterów - Żołnierzy Wyklętych. Na zdjęciach można było rozpoznać między innymi sylwetki majora Hieronima Dekutowskiego, jego przyjaciela kapitana Zdzisława Brońskiego, czy majora Mariana Bernaciaka. Ci, spośród Wyklętych są dobrze znani młodzieży ŚHP, choćby z dorocznych Rajdów Pamięci, w których uczestnicy hufca biorą udział od pięciu lat.

Rozdanie nagród młodym siatkarzom poprzedziła kilkunastominutowa prelekcja członka Zarządu Fundacji Niepodległości Pawła Żalickiego, który przybliżył młodzieży historię zbrojnego podziemia antykomunistycznego i jego bohaterów na czele z ostatnim poległym w walce z komunistycznym okupantem Józefem Franczakiem.

Oprócz pamiątkowych dyplomów dla wszystkich uczestników i pucharów dla wszystkich drużyn zawodnicy otrzymali książki poświęcone Żołnierzom Wyklętym, pamiątkowe koszulki Fundacji Niepodległości oraz drobne upominki. Nagrody wręczali przedstawiciele organizatorów: dyrekcja ZSB, przedstawiciele ŚHP i Fundacji Niepodległości. Organizatorzy nie zapomnieli także o opiekunach poszczególnych drużyn, którzy także zostali uhonorowani publikacjami FN. Na koniec wszyscy w sportowej atmosferze zasiedli do stołu. Racząc się pizzą wspominano niedawne przewagi i potknięcia. Następny turniej już jesienią gdy ogólnopolski, całoroczny projekt FN: 2013 – Rok Żołnierzy Wyklętych będzie wkraczał w fazę finalną.

Tekst: Jacek Bury / Fundacja Niepodległości

Zdjęcia: Iwona Sadowska / Środowiskowy Hufiec pracy