63 rocznica zamordowania "Zapory"

Pamięć zamordowanego 7 marca 1949 majora Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" i jego żołnierzy została uczczona  Mszą Świętą w kościele Garnizonowym w Lublinie. Relacja wideo z cmentarza i spod pomnika Zapraszamy również do galerii

Następnie zebrani przeszli na cmentarz wojskowy przy ul. Białej gdzie złożono wieńce na symbolicznej mogile majora i jego oficerów. Druga część uroczystości miała miejsce pod pomnikiem "Zaporczyków" na ul. Lipowej przed Gimnazjum nr 9. Uroczystości prowadził Adam Broński - syn legendarnego "Uskoka". Pod pomnikiem przemawiała również p. Ewa Kurek autorka książek o "Zaporczykach" oraz p. Anna Pastusiak, emerytowana Dyrektor 9 Gimnazjum - przypominając inicjatorów wzniesienia pomnika.

Wraz z majorem "Zaporą" zamordowani zostali w komunistycznym więzieniu:
kpt. Stanisław Łukasik "Ryś"
por. Edmund Tudruj "Mundek"
por. Roman Groński "Żbik"
por. Jerzy Miatkowski "Zawada"
por. Arkadiusz Wasilewski "Biały"
por. Tadeusz Pelak "Junak"