Pierwszy dzień Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"
Zaprezentowane zostały trzy filmy. Co ciekawe wszystkie były produkcjami zagranicznymi. Dwa z nich, wyprodukowana przez czeską telewizję „Lubka" („Czaszka") i duńska „Czaszka z Katynia" dopełniły się opowiadając losy czaszki wywiezionej z Katynia przez duńskiego anatomopatologa Helge Tremsena. Duński film kończył swoją opowieść na przekazaniu czaszki Polakom. Czeski film opowiedział jej dalsze losy aż do pochówku w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
Trzeci film to opowieść młodego Amerykanina, który porządkując dokumenty po śmierci ojca natyka się na pamiętnik babci z zesłania i robi film o tej historii, który staje się również opowieścią o losach Polaków w czasie II wojny światowej.
Kontynuacją tematyki katyńskiej było ciekawe i bardzo emocjonalne spotkanie z twórczynią filmu „Czaszka z Katynia" p. Lisbeth Jessen.
Po uroczystym otwarciu festiwalu dokonanym przez Prezydenta Miasta Gdynia p. Wojciecha Szczurka i dyrektora festiwalu p. Arkadiusza Gołębiewskiego odbył się przedpremierowy pokaz filmu „Niepodległy – opowieść o Januszu Krupskim" zrealizowanego przez Pawła Nowackiego i Arkadiusza Gołębiewskiego. Po filmie odbył się panel „Co dla nas znaczy Janusz Krupski", w której uczestniczyła Joanna Krupska żona śp Janusza Krupskiego wraz dwoma synami, Łukasz Kamiński – szef IPN, Jan Stanisław Ciechanowski – kierownik Urzędu ds. Kombatantów, Janusz Bazydło, oraz Paweł Nowacki.
W czasie uroczystości otwarcia Festiwalu wręczono nagrodę "Platynowy Opornik" Andrzejowi Trzos Rastawieckiemu za całokształt twórczości. Nagrodę, ze wzgledu na zły stan zdrowia laureata odebrał syn.
Wieczorem w klubie „Ucho" odbył się koncert zespołu „DePress". Przed koncertem wręczono nagrody uczestnikom konkursu filmowego „Młodzi dla historii".