Pierwszy dzień Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

 Tematem wiodącym pierwszego dnia Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wykleci" był Katyń, a nawet szerzej bo obejmował również tematykę deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego.

Zaprezentowane zostały trzy filmy. Co ciekawe wszystkie były produkcjami zagranicznymi.  Dwa z nich, wyprodukowana przez czeską telewizję „Lubka" („Czaszka") i duńska „Czaszka z Katynia" dopełniły się opowiadając losy czaszki wywiezionej z Katynia przez duńskiego anatomopatologa Helge Tremsena. Duński film kończył swoją opowieść na przekazaniu czaszki Polakom. Czeski film opowiedział jej dalsze losy aż do pochówku w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Trzeci film to opowieść młodego Amerykanina, który porządkując dokumenty po śmierci ojca natyka się na pamiętnik babci z zesłania i robi film o tej historii, który staje się również opowieścią o losach Polaków w czasie II wojny światowej.

Kontynuacją tematyki katyńskiej było ciekawe i bardzo emocjonalne spotkanie z twórczynią filmu „Czaszka z Katynia" p. Lisbeth Jessen.

Po uroczystym otwarciu festiwalu dokonanym przez Prezydenta Miasta Gdynia p. Wojciecha Szczurka i dyrektora festiwalu p. Arkadiusza Gołębiewskiego odbył się przedpremierowy pokaz filmu „Niepodległy – opowieść o Januszu Krupskim" zrealizowanego przez Pawła Nowackiego i Arkadiusza Gołębiewskiego. Po filmie odbył się panel „Co dla nas znaczy Janusz Krupski", w której uczestniczyła Joanna Krupska żona śp Janusza Krupskiego wraz dwoma synami, Łukasz Kamiński – szef IPN, Jan Stanisław Ciechanowski – kierownik Urzędu ds. Kombatantów, Janusz Bazydło, oraz Paweł Nowacki.

W czasie uroczystości otwarcia Festiwalu wręczono nagrodę "Platynowy Opornik" Andrzejowi Trzos Rastawieckiemu za całokształt twórczości. Nagrodę, ze wzgledu na zły stan zdrowia laureata odebrał syn.

Wieczorem w klubie „Ucho" odbył się koncert zespołu „DePress". Przed koncertem wręczono nagrody uczestnikom konkursu filmowego „Młodzi dla historii".

 

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...