mega888 Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" - dzień drugi

Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" - dzień drugi

  Drugi dzień Festiwalu, który odbywa się przy wsparciu Fundacji Niepodległości przebiegał się pod hasłem "Żołnierze Wyklęci". Hasło to organizatorzy potraktowali znacznie szerzej.

Wśród pokazów filmowych znalazły się filmy dotyczące żołnierzy Drugiego Korpusu i ich losów wojennych jaki i powojennych. Tu szczególną uwagę zwracał film o ... niedźwiedziu Wojtku. Kapralu Wojtku – żołnierzu Drugiego Korpusu, który po wojnie podzielił los swoich opiekunów i jak zacytowano w filmie „wygrał wojnę , przegrał wolność". Ostatnie lata swego życia spędził w szkockim ogrodzie zoologicznym. Film zatytułowany „Niedźwiedź Wojtek – polski bohater wojenny" został zrealizowany przez Brytyjczyków Wiliama Hood'a i Adama Lavis'a.

Również żołnierzy Drugiego Korpusu dotyczył film „Ułani Andersa"  Krzysztofa Nowaka i Janusza Sidora przedstawiający losy żołnierzy 15 pułku ułanów.

Dzień zaczął poruszający obraz „Kadry z Workuty" – opowieść o losach kilkorga żołnierzy AK z Kresów zesłanych na katorgę do Workuty. Kanwą filmu były zdjęcia zrobione w obozie przez jednego z bohaterów filmu.

Sporo czasu poświęcono na przywrócenie pamięci żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Poświecono im dwa kolejne festiwalowe pokazy: „Pamięć – Narodowe Siły Zbrojne" i „Demony przeszłości". Ten drugi film dotyczył Brygady Świętokrzyskiej. W filmie „Pamięć..." zamieszczona była obszerna wypowiedź Bohdana Szuckiego, członka Rady Programowej Fundacji. Po projekcji tych dwóch filmów odbył się panel dyskusyjny z udziałem historyków zajmujących się tematyką NSZ : Leszka Żebrowskiego, dr hab. Filipa Musiała i członka Rady Programowej „Kwarty" prof. Piotra Niwińskiego  oraz Józefa Bandzo weterana AK. Dyskusja tocząca się na temat „Czy ich walka miała sens?" dotykała nie tylko historii ale i problemów współczesnych jak nauka historii czy przekazywanie wartości.

Wydarzeniem tego dnia był niewątpliwie wcześniejszy panel z udziałem znanych reżyserów: Antoniego Krauze i Grzegorza Królikiewicza, dokumentalistki  Anny Ferens  oraz historyków: Filipa Musiała i Sławomira Cenckiewicza. Tematem panelu było „Jak prawdę historyczną przekładać na język filmu?". W dyskusji starły się dwa poglądy: historyków i filmowców. Szczególnie żywa była wymiana poglądów pomiędzy Sławomirem Cenckiewiczem i Grzegorzem Królikiewiczem, którą najlepiej scharakteryzuje zdanie tego ostatniego: „pan dba o detale a mnie chodzi o duszę narodu". Natomiast nikt nie miał wątpliwości, że słuszna jest opinia Sławomira Cenckiewicza, że z polskim filmem dokumentalnym jest całkiem dobrze natomiast fatalna jest sytuacja polskiego kina fabularnego.

Dzień zakończył się dwoma filmami: „Mit o 'Szarym'" Grzegorza Królikiewicza i „My ogniowe dzieci" Tadeusza Pawlickiego.

Nie związany z tematyką dnia był pokaz filmu „BETAR" Roberta Kaczmarka.

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)



Logo sklep



Nagroda Prezydenta RP 200



GEH



Bohater NKD



rok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...