mega888 I Festiwal Niepodległości (Tarnów)

I Festiwal Niepodległości (Tarnów)

W dniach 27-30 października odbywać się będzie w Tarnowie I Festiwal Niepodległości.

27 października (sobota)

•           gra terenowa Tarnów`46 (szczegóły: www.t46.pl, organizator: Towarzystwo Michała Archanioła)

28 października (niedziela) – Teatr im. L.Solskiego

•          targi wydawnictw niepodległościowych (foyer Teatru – od godz. 10:00 do 20:00) czytaj : więcej (Targi)
  •          spektakl „Wyklęci” Teatru Nie Teraz (godz. 12:00, Mała Scena), czytaj: więcej (Wyklęci)
  •          publiczna debata ”Niepodległość. Ewolucja pojęcia i  jego percepcja” z udziałem profesorów  prawa konstytucyjnego, historii, stosunków międzynarodowych, ekonomii * (godz. 13:30, Duża Scena) czytaj: więcej (Debata)
  •          Wielki Koncert Bardów „Wyrwij murom zęby krat …” (godz. 17:00 i 20:00, Duża Scena)  zamówienia biletów:  tel. 692 282 970 i 608 807 004, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  czytaj: więcej (Koncert)

Niedzielny blok inauguracyjny Festiwalu będzie jednocześnie swoistym „post scriptum” do kończonego w tym dniu  XXVII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Tarnowie (Msza Święta na zakończenie TKCH odprawiona zostanie o godz. 10:30 w Bazylice Katedralnej)

29 października (poniedziałek)

•        Filmowy przegląd dokumentu historycznego „Zabrana Odbita Zadana. Najnowsza historia polskiej niepodległości”.  Pierwszy blok tematyczny  pn. „Niepodległość utracona. Polska państwowość jako przeszkoda i łup” (od godz. 11:00, Kino Marzenie) czytaj: więcej (Przegląd)
  •         Seans filmu dokumentalnego „Niepodlegli” w reżyserii Agnieszki Piwar (35 minut) o deformacjach medialnego przekazu z ubiegłorocznego Marszu Niepodległości w Warszawie. Po filmie zaplanowano dyskusję  (godz. 18:00, Aula Starostwa Powiatowego w Tarnowie)  czytaj: więcej (Goście)

30 października (wtorek)

•          Filmowy przegląd dokumentu historycznego „Zabrana Odbita Zadana. Najnowsza historia polskiej niepodległości”. Drugi blok tematyczny  „Być niepodległym. Niepodległość jako postawa” (od godz. 11:00,  Kino Marzenie)  czytaj: więcej (Przegląd)
  •          Msza Św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem JE Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża (Kościół pw. Św. Rodziny, godz. 18:00)
  •          II Marsz Niepodległości ulicami Tarnowa (start ok. godz. 19:15 na ul. Krakowskiej, główny organizator: Oddział Stowarzyszenia KoLiber)  czytaj: więcej (Marsz)

31 października (środa)

•     Filmowy   przegląd dokumentu historycznego „Zabrana Odbita Zadana. Najnowsza historia polskiej niepodległości”. Trzeci blok tematyczny pn. „Niepodległość. Zadanie trudniejsze niż przed Smoleńskiem ?” (od godz. 11:00,  Kino Marzenie) czytaj: więcej (Przegląd)
  •     Multimedialna prezentacja Zbigniewa Macieja Dowgiałły oraz rozmowa podsumowująca przegląd filmowy z reżyser Marią Dłużewską,  (ok. godz. 13:00, Kino Marzenie)  czytaj: więcej (Goście)

Wokół Festiwalu

W listopadzie  planowanych jest  jeszcze  kilka innych wydarzeń:  spotkania autorskie (m.in.  z Rafałem Ziemkiewiczem), seanse i dyskusje. Swoistym post scriptum do I edycji  Festiwalu będzie  dwudniowe  interdyscyplinarne  seminarium „Białe czy czarne plamy ? Między racją stanu  a zdradą narodową”  czytaj: więcej (Seminarium) *

4 listopada sygnatariusze Porozumienia – organizatorzy Festiwalu, uczestniczyć będą w XIV Zlocie Niepodległości na Cmentarzu Legionistów w Łowczówku, a 11 listopada – włączą się w oficjalne, organizowane przez samorząd, obchody Święta Niepodległości.

* Szczegóły dot. listopadowych imprez oraz  lista nazwisk wszystkich zaproszonych gości znane będą około połowy  października.