mega888 ZAWSZE GOTOWI, ZAWSZE BLISKO. ŚWIĘTO 2.LUBELSKIEJ BRYGADY OBRONY TERYTORIALNEJ

ZAWSZE GOTOWI, ZAWSZE BLISKO. ŚWIĘTO 2.LUBELSKIEJ BRYGADY OBRONY TERYTORIALNEJ

20210523 2LBOT Duda Damian BKZ WWW24 maja 1944 pięć plutonów partyzanckich Oddziału Lotnego 8 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej pod osobistym dowództwem "Zapory", stoczyło pod Krężnicą Okragłą dwugodzinną bitwę z niemieckim Wehrmachtem, jadącym w konwoju 16 ciężarówek. Na pamiątkę tego zwycięskiego starcia święto 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. CC Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" przypada w tym dniu. Z tej okazji składamy Brygdzie, z którą od początku jej istnienia łączą Fundację Niepodległości więzi przyjaźni, najlepsze życzenia - żołnierskiego szczęścia!
W roku bieżącym uroczystości Święta 2LBOT zorganizowano w poprzedzającą ten dzień niedzielę 23 maja - po raz pierwszy brygada obchodziła je w swoich nowych obiektach na Majdanku. Podczas uroczystości miała miejsce przysięga wojskowa 55 nowych żołnierzy 2 LBOT, promocje podoficerskie, wręczenie odznaczeń państwowych i wyróżnień oraz nadanie tradycji i patronów pododdziałom. Fundację Niepodległości reprezentował oficjalnie na uroczystościach Prezes Przemysław Omieczyński wraz z Małżonką. W oprawie święta wzięli też udział rekonstruktorzy z naszej Grupy Edukacji Historycznej - którzy zaprezentowali historyczne pojazdy wojskowe w barwach jednostek 2 Korpusu Polskiego i 1 Dywizji Pancernej. Na cześć 2 Lubelskiej Brygady OT oddali salut 12 wystrzałów z historycznej armaty przeciwlotniczej Bofors kal. 40mm (n/z).

20210523 2LBOT Bofors salut WWWPrzysięga wojskowa jest fundamentem, podstawą, na której zbudowany jest duch i morale armii, jest wyrazem dążeń postawionych żołnierzowi przez naród, jest źródłem siły moralnej. Dzisiejsza uroczystość wskazuje drogę i cel, jakim jest stanie na straży niepodległości naszego kraju. Słowa roty przysięgi wojskowej są zobowiązaniem i drogą na przyszłość, przypominają o patriotyczych wartościach – mówił do podkomendnych dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz.
Podczas uroczystości wojewoda lubelski Lech Sprawka odznaczył ppor. Damiana Dudę (n/z) z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty im. kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”, Brązowym Krzyżem Zasługi RP nadanym przez Prezydenta Rzeczypospolietj Polskiej – za ratowanie życia ludzkiego i bohaterską postawę podczas tragicznych wydarzeń na Giewoncie w sierpniu 2019 roku.
Postawa ppor. Damiana Dudy dowodzi, że wyszkolenie i wysokie morale żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej przynoszą korzyść społeczeństwu także w czasie, gdy żołnierze 2LBOT są poza służbą. Potwierdza się przesłanie zawarte w ich haśle: "Zawsze gotowi, zawsze blisko".

Fotografie Lucyny Omieczyńskiej ze święta lubelskich "Terytorialsów" publikujemy w naszej Galerii.

Na mocy decyzji ministra obrony narodowej, bataliony wchodzące w skład 2 LBOT otrzymały tradycje, nazwy wyróżniające oraz patronów. 21 Batalion Lekkiej Piechoty w Lublinie przejmuje i kultywuje tradycje 8. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, przyjął nazwę wyróżniającą „Lubelski” oraz otrzymał imię kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”. 22 Batalion Lekkiej Piechoty w Dęblinie przejmuje i kultywuje tradycje 15. Pułku Piechoty „Wilków” Armii Krajowej, przyjmuje nazwę wyróżniającą „Dębliński” oraz otrzymuje imię mjr. Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”. 23 Batalion Lekkiej Piechoty w Białej Podlaskiej przejmuje i kultywuje tradycje 34. Pułku Piechoty Armii Krajowej 9. Podlaskiej Dywizji Armii Krajowej (1943-1944), przyjmuje nazwę wyróżniającą „Bialski” oraz otrzymuje imię por. Roberta Domańskiego ps. „Florian”. 24 Batalion Lekkiej Piechoty w Chełmie przejmuje i kultywuje tradycje 7. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej (1942-1944), przyjmuje nazwę wyróżniającą „Chełmski” i otrzymuje imię por. Henryka Lewczuka ps. „Młot”. 25 Batalion Lekkiej Piechoty w Zamościu przejmuje i kultywuje tradycje 9. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej (1943-1944), przyjmuje nazwę wyróżniającą „Zamojski” oraz otrzymuje imię mjr. Stanisława Prusa ps. „Adam”.

20210523 2LBOT Duda Damian BKZ WWW

20210523 2LBOT Bofors salut WWW