mega888 NIECH ŻYJE WOLNA, NIEPODLEGŁA I DEMOKRATYCZNA UKRAINA

NIECH ŻYJE WOLNA, NIEPODLEGŁA I DEMOKRATYCZNA UKRAINA

flagi PL UKR foto AP Czarek Sokolowski

W dniu 24 lutego 2022 roku, o godz. 03:45, wojska Federacji Rosyjskiej zaatakowały terytorium Republiki Ukrainy. Tej bandyckiej napaści na suwerenne państwo, która nie ma odpowiednika w historii XXI wieku, towarzyszą ataki na cele pozbawione militarnego znaczenia i śmierć wielu cywilnych osób. Postępowanie agresorów budzi nasz żywy i stanowczy sprzeciw. Podobnie jak wielu Polaków, mamy na Ukrainie licznych Przyjaciół, z którymi jesteśmy w kontakcie i staramy się im zapewnić wszelką możliwą pomoc.

Wieczorem 24 lutego 2022 roku, swoje Orędzie wygłosił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W pełni popieramy wygłoszone tam przesłanie - wraz z kończącym to historyczne wystąpienie wezwaniem:

Dziś jako zachodni świat zdajemy egzamin z wiarygodności. To od tego w jaki sposób wspólnie zareagujemy na zło, które dzieje się na naszych oczach zależy przyszłość wolnego świata. W tych dniach odpowiadamy na kluczowe pytanie: czy wartości, które wspólnie wyznajemy – wolność, demokracja, praworządność, prawa człowieka, solidarność naprawdę coś znaczą czy są tylko pięknymi hasłami? Dla nas, Polaków, są one fundamentem.

Niech żyje wolna, niepodległa i demokratyczna Ukraina!

Całość Orędzia Prezydenta RP publikujemy poniżej. Jego tekst jest dostępny na stronach internetowych KPRP.

[fotografia ilustracyjna dzięki uprzejmości Associated Press © AP Photo/ Czarek Sokołowski]

Drodzy Rodacy,
Szanowni Państwo!

Dziś nad ranem wojska rosyjskie rozpoczęły zbrojną agresję przeciwko naszemu sąsiadowi, niepodległej, suwerennej Ukrainie. Decyzją Władimira Putina w Europie rozpętana została wojna. Oznacza ona niezliczone tragedie, śmierć i zniszczenie. Nikt nie zna tego lepiej od nas Polaków, tak ciężko doświadczonych przez wojny i agresje.

Mówiłem o tym wczoraj w Kijowie zaledwie na kilka godzin przed rosyjską inwazją. Jako Polska, byliśmy, jesteśmy i będziemy solidarni z Ukrainą i ukraińskim narodem.

Agresja rosyjska na Ukrainę, to punkt zwrotny dla całej naszej zachodniej wspólnoty. Do tej pory wielu światowych przywódców łudziło się, że z Władimirem Putinem i Rosją można prowadzić normalne negocjacje, zawierać porozumienia, które będą respektowane. Jako Polska wielokrotnie ostrzegaliśmy przed taką postawą.

Mówił o tym Prezydent Lech Kaczyński w swoim przemówieniu wygłoszonym w trakcie rosyjskiej agresji na Gruzję, kiedy ostrzegał „dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę!”. Niestety nie wyciągnięto wniosków z tamtej lekcji i wydarzyły się, i wydarzają kolejne tragedie.

Dlatego dzisiaj tak ważna jest jedność i wspólne zdecydowane stanowisko wobec Rosji całej zachodniej wspólnoty. Musimy na tę kolejną agresję zareagować niezwykle stanowczo, twardo. W ostatnich dniach wielokrotnie rozmawiałem o tym ze światowymi przywódcami.

Potrzebne są bardzo dotkliwe sankcje, które uderzą we wszystkie obszary funkcjonowania rosyjskiego agresora.

Szanowni Państwo!

Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Zwierzchnik Sił Zbrojnych zapewniam o pełnej gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa naszym granicom. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami z NATO. Jutro w Warszawie odbędzie się spotkanie przywódców państw naszego regionu, a w Brukseli specjalny szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jesteśmy zjednoczeni, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim krajom sojuszu.

Rosyjski atak na Ukrainę dobitnie pokazał, jak ważna jest rola NATO, jak ważna jest obecność wojsk amerykańskich w Polsce i w Europie.

Wojna na Ukrainie stawia przed naszym państwem także inne poważne wyzwania. Musimy być przygotowani do przyjęcia wielu uchodźców z Ukrainy. Ludzi, którzy będą u nas szukać bezpiecznego schronienia przed tragedią wojny.

Ten trudny moment, w którym się znaleźliśmy, wymaga od nas wszystkich – w szczególności polityków i mediów – wielkiej odpowiedzialności. Jesteśmy i będziemy obiektem rosyjskiej propagandy i dezinformacji. Nie dajmy się skłócić, nie dajmy się podzielić, nie dajmy się zmylić.

Drodzy Rodacy!

Niech żyje wolna, niepodległa i demokratyczna Ukraina!

Warszawa, 24 lutego 2022 r.