mega888 LUBELSCY "KRECHOWIACY" ODZNACZENI

LUBELSCY "KRECHOWIACY" ODZNACZENI

Piotr DURAKIEWICZ BKZ LUW 2022 04 20 IMG 8124W środę 20 kwietnia 2022 r. podczas uroczystości w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, wojewoda lubelski Lech Sprawka uhonorował odznaczeniami państwowymi i resortowymi mieszkańców województwa lubelskiego, zasłużonych w służbie państwu i społeczeństwu. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczył Brązowym Krzyżem Zasługi RP Piotra Durakiewicza (n/z) – promotora i kontynuatora chlubnych tradycji polskiej kawalerii, od roku 2004 członka lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP, przekształconego w 2015 roku w Ochotniczy Szwadron Jazdy im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Lublinie.
Odznaczenie to zostało nadane w odpowiedzi na inicjatywę Fundacji Niepodległości, która wspiera działalność lubelskich Krechowiaków.

Podczas tej samej uroczystości mjr Kamil Kowalczyk, również jeżdżący w Ochotniczym Szwadronie Jazdy im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Lublinie, został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Piotr Durakiewicz – promotor i kontynuator chlubnych tradycji polskiej kawalerii. Rozpoczął działalność niepodległościową w Związku Młodzieży Demokratycznej w roku 1981 jako kolporter, przenoszący wydawnictwa bezdebitowe. Od 2004 r. jest członkiem lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP, w tym od 2016 r. jako Prezes Zarządu.
W latach 2007-2011 pracował również na rzecz koła Ligi Obrony Kraju. Posiada uprawnienia instruktora strzelectwa, prowadzi regularne szkolenia strzeleckie dla członków stowarzyszenia, organizuje zawody strzeleckie – w 2012 r. prowadzona przez niego drużyna zajęła pierwsze miejsce w województwie lubelskim w strzelectwie z broni bojowej, na zawodach organizowanych przez Ligę Obrony Kraju.
Do jego osiągnięć w pracy w stowarzyszeniu zaliczyć można doprowadzenie do jednolitego umundurowania (we współpracy z Fundacją Niepodległości) oddziału 10 ułanów w mundury z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Był współfundatorem sztandaru stowarzyszenia oraz współorganizatorem uroczystego jego poświecenia i wręczenia. Współorganizator uroczystości „100. rocznica wjazdu ułanów Beliny do Lublina” (2015 r.), oraz współorganizator uroczystości wmurowania pamiątkowej tablicy w miejscu formowania Legionu Puławskiego, upamiętniającej 100. rocznicę formowania 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w 2015 r.
Piotr Durakiewcz działa aktywnie na rzecz współpracy z batalionem czołgów 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, dziedziczącego tradycje 1 Pułku Ułanów Krechowieckich; zorganizował uroczyste przekazanie do Sali Tradycji Batalionu Czołgów w Orzyszu urny z ziemią z pola bitewnego pod Krechowcami. W 2016 r. organizował konną asystę – pluton reprezentacyjny polskiej Federacji Kawalerii Ochotniczej - dla 3 Szwadronu 2 Pułku Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych, który przemieszczał się przez Lublin w ramach realizacji marszu taktycznego (kryptonim „Saber Strike”) z baz w Niemczech, poprzez Czechy, Słowację, Polskę, Litwę i Łotwę – na poligon w Estonii. Operacja ta była elementem realizowanych na terenie Polski ćwiczeń armii NATO pod kryptonimem „Anakonda”. Organizował konną asystę honorową na przywitanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Świdniku w dniu 11.11.2016 r.
Współpracuje z przedstawicielami Polaków na Ukrainie. Regularnie uczestniczy konno w obchodach świąt narodowych, w szczególności 3 Maja, 15 Sierpnia i 11 Listopada. Wielokrotnie organizował oddział kawalerii na defilady z okazji świąt narodowych w Lublinie. Aktywny uczestnik uroczystości patriotycznych związanych z tradycją Wojska Polskiego w Lublinie, Warszawie, Augustowie.

2022 04 20 Durakiewicz Sprawka Kowalczyk

Uani 1PU Krechowiacy foto Maciej Szymczak WWW

tekst/ Maciej Szymczak  / foto: (c)Katarzyna Link/Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, (c)Piotr Mazur, (c)Maciej Szymczak