„CZŁOWIEK DLA CZŁOWIEKA BRATEM” FINAŁ IV WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU RECYTATORSKO - PLASTYCZNEGO

2022 06 08 bisPod patronatem merytorycznym Fundacji Niepodległości odbyła się czwarta edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorsko - Plastycznego "Człowiek dla człowieka bratem". Organizowany przez Szkołę Podstawową nr. 32 z Oddz. Integracyjnymi im. Pamięci Majdanka posiada już swoją tradycję w Lublinie. Dodatkowo zaś cieszy, że powrócił do normalnych ram realizacji (a nie w tzw. systemie hybrydowym). W tym roku gala finałowa w gościnnych progach SP 32 miała miejsce w środę 8 czerwca.
"Człowiek dla człowieka bratem" słowa te – wypowiedziane przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas pobytu na terenie obozu koncentracyjnego Majdanek w czerwcu 1997 roku – stanowią inspirację w działalności społeczności szkoły. Jednym z elementów pracy wychowawczej w tym duchu była kolejna edycja wspomnianego konkursu. Jak aktualna i ważna jest to tematyka pokazują wydarzenia na Ukrainie. Wojna – sama w sobie okrutna, ale zwłaszcza sposób w jaki prowadzą ją moskale m,in. Z premedytacją eksterminując ludność cywilną – było obecna praktycznie na każdym kroku.
Motyw Ukrainy i wspólnoty losów, doświadczenia z Polakami oraz braterskiej pomocy udzielonej uchodźcom stanowił przewijający się motyw większości prac plastycznych. Również recytacje poezji w wykonaniu młodych laureatów obok pięknych deklamacji widać, że były przemyślane i przeżywane. Wręcz wzruszające było zwłaszcza wykonanie wiersza „Exodus” Pani Elżbiety Piechnik – nauczycielki, koordynatorki konkursu. Tekst poniżej – w rozwinięciu tej informacji.
Fotorelacja z wydarzenia na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2526-final-iv-edycji-wojewodzkiego-konkursu-recytatorsko-plastycznego-czlowiek-dla-czlowieka-bratem

 Uczestnicy konkursu mają możliwość rozwijania indywidualnych uzdolnień, kreatywności, zdolności twórczego myślenia oraz kształtowanie postawy refleksyjnego odbiorcy tekstu literackiego.
Szkoła Podstawowa nr 32 w swojej pracy wychowawczej uwzględnia działania wynikające z jej misji, która zawiera się w ww słowach św. Jana Pawła II Pozwala to kształtować młode charaktery w duchu uniwersalnych wartości chrześcijańskich. „Konkurs Recytatorsko - Plastyczny pod tym samym hasłem inspiruje do wizualizacji cennych wartości i postaw ludzkich takich jak: tolerancja, życzliwość, przyjaźń, współpraca, pokój na świecie. Dzięki tym wartościom przyszłe pokolenia mogą zmieniać na lepsze swoje małe i duże Ojczyzny.”
Gratulując młodym laureatom i ich opiekunom dziękujemy również Dyrekcji, a przede wszystkim P. Elżbiecie Piechnik za przygotowanie wydarzenia i czuwanie nad całością Konkursu.
W obu kategoriach tematycznych recytatorskiej i plastycznej konkurs podzielony był na grupy wiekowe: przedszkolną, dla klas I – III i IV – VI oraz VII – VIII. Fundacji Niepodległości ufundowała również skromne nagrody dla laureatów i ich opiekunów. Wystąpiliśmy w tej roli w zacnym gronie wraz z miejscową parafią p.w. Św. Maksymiliana Kolbe oraz Lubelskim Kuratorem Oświaty.

Wyniki konkursu na stronie internetowej szkoły: https://sp32.lublin.eu/

 

Exodus
Ola uciekła z płonącego Kijowa
Chroniąc życie syna i swoje
Szukając bezpiecznej przystani
Coraz dalej od pocisków i bomb

Potem była polska granica
Za którą nadzieja na spokój
Kolejnym pociągiem do celu podróży
Która nigdy się nie kończy

Blady uśmiech na zmęczonej twarzy
Oczy ostrożnie patrzą przed siebie
Ręce trzymają dziecko w objęciach
Daleka droga jeszcze przed nimi

Pod bombami zostali bliscy
Ich dni są niewiadomą
Która zmienia bieg zdarzeń
I wyrządza ludziom zło

Pozostaje wiara na lepsze
Nadzieja na szczęśliwy powrót
I widok szczęśliwego chłopca
w objęciach własnego taty

Autor: Elżbieta Piechnik SP nr 32 w Lublinie

 czl dla czl bratem PATRONI

Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości, L-n 8 czerwca 2022

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...