mega888 GALA XI EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – BOHATEROWIE NIEZŁOMNI

GALA XI EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – BOHATEROWIE NIEZŁOMNI

2022 VI 20 bisW poniedziałkowe południe 20 czerwca 2022 roku miała miejsce gala finałowa XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”.
Tak jak w poprzednich latach patronat honorowy nad tą cenną inicjatywą objęła m.in. Fundacja Niepodległości. W ten sposób znaleźliśmy się w zacnym gronie Komitetu Honorowego z Prezydentem RP Andrzejem Dudą , Wicepremierem J. Sasinem, Ministrami, Marszałkiem Woj. Lubelskiego, Wojewodą Lubelskim, Prezesem IPN, Szefem UdSKiOR, Prezydentem Miast Lublin oraz Kuratorami Oświaty zdecydowanej większości województw. Nie zabrakło również wojska – mjr Joanna Szcząchor reprezentowała 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej, która nosząc imię mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” kontynuuje tradycje Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych.
Ze swej strony ufundowaliśmy również nagrody dla laureatów.
Uroczystą galę podsumowującą XI edycję poprowadził Prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego Karol Wołek wraz z zespołem Fundacji będącej organizatorem wydarzenia.
Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” to największy w Polsce pod względem liczby uczestników i najdłużej organizowany konkursu wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Na tegoroczną edycję Konkursu zostało przesłanych ponad 1400 prac uczniów. Ideą przedsięwzięcia jest zainteresowanie młodego pokolenia historią najnowszą. Konkurs oprócz walorów artystycznych, posiada wartości historyczno-dokumentalne. Młodzi zaczynają interesować się historią swojego kraju oraz historią swoich przodków, a następnie dokumentują zasłyszane historie w formie prac konkursowych. Są to niezwykle cenne wspomnienia wzbogacające naszą wiedzę o wspólnej przeszłości. W trakcie uroczystości laureatom i wyróżnionym w konkursie z całej Polski wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe. Wyświetlone zostały również 2 nagrodzone prezentacje multimedialne w ciekawy, a zarazem oryginalny sposób ukazujące losy Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych. Sala Konferencyjnej IPN Oddział w Lublinie (przy ul. Wodopojna 2) w której miało miejsce wydarzenie umożliwiła również zorganizowana galerii prac plastycznych autorstwa laureatów Konkursu.
Fotorelacja z wydarzenia autorstwa Jana Fedirko na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2541-gala-xi-edycji-ogolnopolskiego-konkursu-zolnierze-wykleci-bohaterowie-niezlomni-2

 

 Dzień wcześniej w niedzielę 19 czerwca 2022 roku - miało miejsce tzw. zgrupowania laureatów XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Ponad 100 młodych osób wraz z opiekunami i rodzicami zapoznało się z Lublinem i Lubelszczyzna. Oczywiście gł. akcent położono na ślady pamięci związane z Niezłomnymi. Uczestnicy przeszli zachodnią część Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie oraz w formie wycieczki autokarowej odwiedzili m.in. obóz de facto koncentracyjny w Krzesimowie. Wieczorem odbył się pokaz umundurowania i uzbrojenia Żołnierzy Wyklętych w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej i pokaz współczesnego wyposażenia Sekcji Sportowo-Obronnej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Była to niezwykła okazja do zetknięcia się przez młodzież z miejscami związanymi z Bohaterami walk o niepodległość Polski przeciw okupantom niemieckiemu i sowieckiemu, o których do tej pory tylko czytali.

 Pełna relacja z wydarzenia na stronie organizatorów - Fundacji im. Kazimierza Wielkiego: https://www.konkurswykleci.pl/1613-2/

Wideo ze Zgrupowania Laureatów tegorocznej edycji Konkursu: https://www.youtube.com/watch?v=-c67ztXT-x8

Tekst i foto Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości, Lublin 20 VI 2022 r. W informacji wykorzystałem materiały przesłane przez P. Patrycję Rowińską z Fundacji im. Kazimierza Wielkiego.

 Konkurs ZW XI EDYCJA 2022 plakat maly

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...