mega888 OBROŃCY WYZWOLICIELOM KIJOWA

OBROŃCY WYZWOLICIELOM KIJOWA

2022 VIII 15 UA bis Kiev 1Można powiedzieć, że tym bardziej wzruszająca bo poza oficjalnym protokołem miała miejsce 15 sierpnia uroczystość na cmentarzu Bajkowa w Kijowie. Żołnierze 241 Brygady Obrony Terytorialnej z Kijowa uczcili pamięć polskich Legionistów, którzy zginęli w 1920 r. wyzwalając stolicę Ukrainy. Pod kwaterą Legionistów polskich, którą uporządkowali ukraińscy żołnierze zaciągnęli wartę honorową, kapelan odprawił panachidę (jest to w chrześcijańskich Kościołach obrządku wschodniego śpiewane nabożeństwo żałobne, które można by porównać do łacińskiego requiem), złożono biało czerwone wiązanki kwiatów. Frontowcy przy akompaniamencie bandury zaśpiewali „Legiony” (z dawnymi słowami 1 Brygady – sic!) i oczywiście „Czerwoną Kałyne”* (nieoficjalna pieśń Sił Zbrojnych Ukrainy w wojnie – od pełnowymiarowego ataku moskali w br. – z FR). Wydarzenie relacjonowało na żywo Radio Unet (Dymytro Antoniuk) - kijowska redakcja białoruskiej „odnogi” Radio Wnet.
Dodam, że reguralnie od kilku lat ukraińscy wojskowi pamiętają o polskich towarzyszach broni sprzed lat. W tej sytuacji mogę powiedzieć tylko jedno: Druzi Velme Diakujemo! (Przyjaciele bardzo dziękujemy).

Nie tylko sympatycznym, ale i symbolicznym w tym dniu było również złożenie przez Prezydenta Ukrainy życzeń dla Polaków w naszym języku (vide poniżej foto z internetu z tłumaczeniem wystąpienia do narodu polskiego na żywo Prezydenta Zełeńskiego na język ukraiński).
„Наші народи пройшли великий шлях і нарешті досягли історично найбільшої згоди з головного питання для українців і поляків. Це питання про свободу. Тільки разом ми можемо захистити незалежність наших держав – на покоління вперед.
Щиро вітаю з Днем Збройних сил Республіки Польща! І від усієї душі бажаю одного – якнайшвидшої перемоги.
Слава Польщі! Слава Україні!”

Tekst Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości, Lublin. Foto red. Paweł Bobołowicz, Radio Wnet/Unet, Kijów, 15 VIII 2022 r.

* Wobec narosłych tu i ówdzie w Polsce niejasności należy wyjaśnić, że „Czerwona Kałyna” to pieśń Strilców Siczowych (jeszcze starsza, ale bardzo popularna w ich szeregach). Strzelcy Siczowi stanowili jedną z najważniejszych formacji Ukraińskiej Armii Halickiej – sił zbrojnych Ukraińskiej Republiki Ludowej. Byli podstawową formacją wojskową uczestniczącą w wojnie polsko-ukraińskiej 1918/19 r (w Galicji/Małopolsce Wschodniej). Konfliktu powszechnie określanego przez historyków jako ostatniej rycerskiej wojnie. Przestrzegano wówczas podczas walk nie tylko konwencji międzynarodowych, ale i kodeksu honorowego. Straty wśród ludności cywilnej były minimalne, a chociażby pomoc rannym po stronie przeciwnika była powszechna i uznawana za obowiązek.(Często bratobójcze walki cechują się jeszcze większym okrucieństwem. W tym wypadku było zupełnie inaczej, o czym do dziś wspomina się choćby we Lwowie).

2022 VIII 15 UA bis Kiev 2

2022 VIII 15 UA bis Kiev 3