mega888 MACIE PRAWO CZUĆ SIĘ DUMNI

MACIE PRAWO CZUĆ SIĘ DUMNI

2022 10 01 A Zamosc Omieczynski sztandar foto Piotr Piela RL wwwW sobotę 1 października 2022, na Rynku Wielkim w Zamościu słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 92 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, którzy ukończyli szkolenie podstawowe żołnierza terytorialnej służby wojskowej oraz 88 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego 19 Brygady Zmechanizowanej im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga.
Wydarzenie licznie zgromadziło mieszkańców Zamościa, rodziny żołnierzy składających przysięgę, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, duchowieństwa, jak również kombatantów z regionu zamojskiego.

Gości powitał płk Tadeusz Nastarowicz, Dowódca 2 LBOT, który w szczególny sposób zwrócił się do żołnierzy – ochotników z Lubelszczyzny, którzy podjęli wyzwanie i trud 16-dniowego szkolenia podstawowego.
Żołnierze, wyrażam ogromne zadowolenie z waszej postawy podczas szkolenia. Wzorowo wykonaliście postawione przed wami zadania. Poznaliście własne możliwości, zapoznaliście się z żołnierskimi obowiązkami i wojskową dyscypliną. Poznaliście podstawy wojskowości, które teraz będziecie doskonalić podczas szkoleń. Macie prawo czuć się dumni, z tego co osiągnęliście.

Podczas uroczystość płk Tadeusz Nastarowicz, z okazji obchodzonego niedawno święta Wojsk Obrony Terytorialnej, wręczył żołnierzom 2 Lubelskiej Brygady OT odznaczenia pamiątkowe – „Medale za służbę w obronie granicy państwowej”. Prezes Zarządu Fundacji Niepodległości, Przemysław Omieczyński, otrzymał z rąk Dowódcy 2 LBOT podczas uroczystości na Rynku Wielkim mniaturkę Sztandaru jednostki. Fundacja Niepodległości była jednym z fundatorów Sztandaru, na który przysięgę składają żołnierze jednej z wiodących w kraju brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. Rekonstuktorzy Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości wystawili w oprawie uroczystości historyczny sprzęt wojskowy, na jakim podczas II wojny światowej walczyli żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

źródło: Polskie Radio Lublin oraz lublin112.pl /foto: Piotr Piela - Radio Lublin; Lucyna Omieczyńska; WOT

2022 10 01 B Zamosc przysiega 2LBOT www

2022 10 01 C Zamosc Omieczynski sztandar Rynek