mega888 Rzeczpospolita szlachecka na planszy. Nowa gra historyczna

Rzeczpospolita szlachecka na planszy. Nowa gra historyczna

sigismundus augustus pudelko jpeg kopiaUkazała się planszowa gra historyczna "Sigismundus Augustus. Dei gratia Rex Poloniae". We współpracy z Fundacją Niepodległosci wydała ją Fabryka Gier Historycznych

Akcja gry "Sigismundus Augustus" zaczyna się w 1548 r. od objęcia rządów przez Zygmunta Augusta. Kończy się zaś  śmiercią monarchy w 1572 r. W tym czasie graczom przyjdzie decydować o najważniejszych sprawach państwowych dotyczących wewnętrznej sytuacji kraju oraz roli Polski na arenie międzynarodowej.

Rzeczpospolita szlachecka w najlepszym wydaniu! Pokieruj jednym z magnackich rodów walcząc o potęgę i wpływy w jednym z największych mocarstw XVI wiecznej Europy. W walce o tytuł pierwszego magnata Rzeczpospolitej będziesz miał licznych konkurentów. Czy sprostasz wyzwaniu i osiągniesz wieczną chwałę oraz stałe miejsce w historii Rzeczpospolitej? - czytamy w materiałach promocyjnych.

Gra zostanie zaprezentowana 21 grudnia o godz. 16:00 w "Starej Kotłowni" na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Gra będzie dostępna również za pośrednictwem Fundacji Niepodległości. Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sigismundus Augustus. Dei gratia Rex Poloniae
Rodzaj gry: strategiczna
Ilość graczy: 3-5
Wiek: 12+
Czas gry: 120-180 min
Premiera: grudzień 2012

Dróg do celu jest wiele. Możesz wykazać się żołnierską fantazją, wejść na ścieżkę polityki zagranicznej i pozyskać potężnych sojuszników z innych państw Europy lub też zyskać sławę i poparcie na sejmach decydując o wewnętrznej polityce Rzeczpospolitej. Nie zaniedbuj jednak kultury - stań się mecenasem sztuki, przyjmując pod swoją opiekę artystów, którzy będą wychwalali Twój ród w swoich nieśmiertelnych dziełach.

W "Sigismundus Augustus" występuje także element walki. W grze funkcjonują 3 rodzaje jednostek: piechota, husaria i artyleria. Dzięki użyciu prywatnych armii gracze będą mogli skutecznie zaszkodzić innym graczom porywając ich sprzymierzeńców, grabiąc ich majątek lub też dokonując zajazdu na dwór znienawidzonego rodu.

sigismundus plansza kopia

W mechanizm gry wprowadza szczegółowa instrukcja, którą można zobaczyć tutaj (w pliku PDF).

Gra oparta jest na dwóch głównych mechanikach (licytacja oraz worker placement), które znakomicie oddają klimat XVI wiecznej Polski. W trakcie swojej rundy gracze będą wysyłać klientów swojego rodu, aby wykonywali dla nich najróżniejsze sprawy: od prowadzenia zaciągu, poprzez pozyskiwanie ważnych osobistości i stronników, aż po zagraniczne misje dyplomatyczne.

Mechanika licytacji zostanie natomiast wykorzystana podczas rozgrywania kolejnych sejmów, na które szlachta była zwoływana przez panującego władcę. Gracze, w trakcie trwania szlacheckich zjazdów, dzięki pozyskanemu poparciu posłów, senatorów oraz króla, będą walczyć o obsadzenie najważniejszych urzędów w państwie. Zadecydują również o uchwaleniu, lub nie, najistotniejszych dla ówczesnych dziejów RP ustaw. Nie będzie to jednak czysta gra, w której niejednokrotnie złoto odegra istotną rolę w pozyskaniu poparcia.

Autorzy gry:
Adam Kwapiński, Michał Sieńko