mega888 PAMIĘĆ NIEZŁOMNYCH ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W ŚWIDNIKU

PAMIĘĆ NIEZŁOMNYCH ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W ŚWIDNIKU

2023_III_01_bis.jpgObchody Dnia Pamięci Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych w Świdniku miały szczególny charakter. W tym roku przy nowym Pomniku sierż. Józefa Franczaka ps. Laluś (znajdującym się przy rondzie im. Żołnierzy Wyklętych) nastąpiło wmurowanie specjalnej kapsuły z ziemią pochodzącą z 76 miejsc walk i męczeństwa polskich patriotów z lat 1939-1984. Są to m.in.: Anielin (miejsce śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, z pola bitwy pod Mokrą, z leśniczówki Guszczewina - miejsca urodzenia Danuty Siedzikówny „INKI”, aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, Majdanu Kozic Górnych - miejsca śmierci Józefa Franczaka ”LALUSIA”; oczywiście również z Kwatery „Ł” – tzw. „Łączki” na cmentarzu komunalnym warszawskich Powązek. Zebrana ona została przez Społeczny Komitet Poloniae Restitutae Centissimo Anno, który podczas uroczystości reprezentował Jan Kurek, zaś poświęcenia dokonał ks. kan. Piotr Stańczak. Wspominając walczących w podziemiu antykomunistycznym (po II wojnie światowej) z obcą władzą narzuconą przez moskali przy pomniku zgromadzili się przedstawiciele organizacji patriotycznych i narodowych oraz mieszkańcy Świdnika w tym dzieci i młodzież szkolna (ze SP nr 5 z dyr. T. Szydło). Nie zabrakło oczywiście Marka Franczaka (syna „Lalusia”). Wśród przedstawicieli władz byli obecni m.in. Starosta Łukasz Reszka, Burmistrz Waldemar Jakson, Radosław Brzózka (reprezentujący min. Przemysława Czarnka). Zbigniew Wojciechowski (Wicemarszałek województwa lubelskiego - dziękując wszystkim, którzy niosą pamięć o Żołnierzach Niezłomnych nawiązał do wojny na Ukrainie, niezłomnej walki obrońców tego kraju z tym samym wrogiem), Magdalena Wójcik (Wójt Gminy Mełgiew).
Najliczniejszą delegację obok Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. „LALUSIA” w Kozicach Dolnych wystawiło Stowarzyszenie Marsz Szlakiem LALUSIA. Przedstawiciel Fundacji Niepodległości zapalił tradycyjnie biały i czerwony znicz.
Kilka zdjęć z portalu „Świdnik wysokich lotów” (https://www.swidnik.pl/) poniżej.
Pełna relacja z tego wydarzenia na miejskim portalu Świdnika https://www.swidnik.pl/w-dniu-pamieci-zolnierzy-wykletych-foto/
Zaś fotorelacja z wydarzenia aut. Jana Fedirko z Fundacji Niepodległości na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2696-dzien-niezlomnych-zolnierzy-wykletych-w-swidniku

2023_III_01_bis_0.jpg 2023_III_01_bis_2.jpg

2023_III_01_bis_6.jpg

2023_III_01_bis_4.jpg

2023_III_01_bis_5.jpg

2023_III_01_bis_3.jpg

Tekst Jan Fedirko, FN, Świdnik 1 III 2023 r., foto jw.