„POCZET…” TRAFIA „POD STRZECHY”
Trwa dystrybucja wydawnictwa „POCZET BOHATERÓW POWSTANIA STYCZNIOWEGO NA LUBELSZCZYŹNIE w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”.
Najnowsza publikacji Fundacji Niepodległości ukazała się dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacji PZU.
Jak już wspominaliśmy (również na tej stronie) wydawnictwem tym pragniemy podnieść wiedzę o historii i bohaterach Powstania Styczniowego na Lubelszczyźnie, przyczyniając się do rozwoju świadomości narodowej i podtrzymania tradycji.
Bezpłatna publikacja trafia głównie do młodzież (w wieku 12-18 lat) na Lubelszczyźnie. Odbywa się to poprzez szkoły – w tym noszące imię Powstania Styczniowego bądź jego bohaterów – oraz Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze, ale również podczas różnego rodzaju otwartych wydarzeń (z udziałem Fundacji Niepodległości) jak np. piknik w ramach obchodów Dnia Konstytucji 3 Maja czy festyn 27 maja w tzw. święto 2 LBOT (będzie jeszcze dostępny 11 czerwca podczas Festynu „Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych” - „Lublin Europejską Stolicą Młodzieży”.
Wśród swych uczestników i sympatyków oraz lokalnych społeczności Poczet rozprowadzili również rekonstruktorzy V Oddziału Wojsk Narodowych Województwa Lubelskiego Kajetan Cieszkowskiego „Ćwieka” z Nasutowa oraz Starościna.
Przekazaliśmy również egzemplarze chętnym nauczycielom historii, a także całym rodzinom m.in. podczas X Rajdu „Zapory” (z konkursem wiedzy historycznej dla uczniów), Rajdu „Strzały”.
Trafia on również do muzeów, zwłaszcza związanych, kultywujących pamięć tego Powstania (m.in. Dworek Wincentego Pola – filia Muzeum Narodowego w Lublinie).
Ku naszemu zadowoleniu poza Poleskim Parkiem Narodowym, który posiada wśród swych szlaków ścieżkę edukacyjną „Obóz Powstańczy 1863” zgłosiły się po „Poczet” Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych. Wiele spośród nich posiada na swym terenie miejsca pamięci związane z bitwami i bohaterami Powstania dbając o nie i eksponując odwiedzającym.
Tak więc „Poczet” trafia bardzo szeroko „pod strzechy” dzięki instytucjom kultury (jak biblioteki publiczne oraz szkolne) organizacjom obywatelskim - jako nagrody przekazane laureatom konkursów historycznych (m.in. „Ślady Powstania Styczniowego – Historia i Pamięć” o zasięgu wojewódzkim organizowanego przez UM WL czy V Wojewódzki Konkurs Recytatorsko – Plastycznego „Człowiek dla człowieka bratem”, ogólnopolski konkurs historyczny "Bohaterowie Powstania Styczniowego" organizowany przez Fundacje Szczęśliwe Dzieciństwo.
Fotorelacja z „trafiania pod strzechy” na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2736-poczet-bohaterow-powstania-styczniowego-na-lubelszczyznie
Odnośnie zasięgu terytorialnego większość nakładu rozchodzi się oczywiście w woj. lubelskim, ale wydawnictwo trafiło również poza Lubelszczyznę chociażby poprzez uczestników ww festynów i pikników z całej Polski, jak i osoby, stowarzyszenia zwracające się bezpośrednio do Fundacji np. Federacja Patriotyczna (opracowująca Bazę Grobów Powstańców Styczniowych).
Zupełnie nieoczekiwanie publikacja trafiła również na Ukrainę – Konsulat w Łucku przekaże ją tamtejszym harcerzom, a także do Uzbekistanu – polska szkoła w Taszkiencie.
Tak szeroki zakres działań, rozpowszechnienia „Pocztu…” możliwy jest dzięki zaangażowaniu dużego grona wolontariuszy oraz naszej współpracy z wyżej wspomnianymi podmiotami w dziedzinie historycznej edukacji patriotycznej. Pragniemy im bardzo serdecznie podziękować, zaś na szczególne wyrazy uznania chociażby z racji na dystrybucje w małych miejscowościach i szkołach tzw. nadbużańskiego pasa Lubelszczyzny zasługują Oficerowie Straży Granicznej z Nadbużańskiego Oddziału SG.
Przypominamy, że Patronat medialny nad publikacją objęły Kurier Lubelski https://kurierlubelski.pl/fundacja-niepodleglosci-upamietnila-bohaterow-powstania-styczniowego/ar/c1-17591447 oraz Radio Wnet https://wnet.fm/2023/05/17/fedirko-pamiec-o-powstaniu-styczniowym-zdaje-sie-lapac-drugi-oddech/
#FundacjaPZU