mega888 Obchody rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Zbliża się 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. W dniu 15 stycznia 2013 w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie odbyło się spotkanie dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej związane z tymi obchodami. Miało ono nietypowy charakter. Zapraszamy do obejrzenia galerii oraz relacji wideo

Gimnazjaliści mieli okazję oglądać zmagania swoich kolegów w quizie na temat Powstania Styczniowego. Licealiści przysłuchiwali się debacie przygotowanej przez swoich rówieśników z III LO im. Unii Lubelskiej oraz LO XXI im. Św. St. Kostki, którzy rozważali przyczyny wybuchu, przebieg i skutki Powstania Styczniowego. Okazało się, ze taka forma prezentowania wiedzy o Powstaniu Styczniowym jest bardzo atrakcyjna dla młodzieży. Świadczyły o tym żywe reakcje zarówno w czasie quizu jak i w czasie debaty. Widać też było, szczególnie podczas debaty, zaangażowanie uczestników w dyskusję. Warte też podkreślenia jest to, że uczestnicy byli świetnie przygotowani przez swoich nauczycieli. Spotkanie odbywało pod patronatem Wojewody Lubelskiego p. Jolanta Szołno – Koguc, która obserwowała zmagania gimnazjalistów i z uwagą przysłuchiwała się debacie licealistów. Zarówno quiz jak i debata odbywała się przy wsparciu nauczycieli lubelskich szkół: Bogdana Kędziorę i Krzysztofa Fijołkę oraz dr Ireneusza Sadurskiego. Przed debatą uczestnicy wysłuchali krótkiego wykładu p. dr Ireneusza Sadurskiego „Szkoła „buntowników”. Gimnazjaliści lubelscy w manifestacjach 1861 roku”.

Wielkie brawa za pomysł i sprawną realizację należą się p. Waldemarowi Podsiadłemu z Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Fundacja Niepodległości, doceniając atrakcyjność tej formy przekazu wiedzy historycznej, ufundowała atrakcyjne nagrody dla zwycięzców quizu. Ciekawe upominki dostali też od Fundacji wszyscy uczestnicy quizu oraz debaty.

I gwoli kronikarskiego obowiązku przedstawiamy laureatów quizu. Zwyciężył uczeń Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, Tomasz Hamerla. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Połajdowicz z Zespołu Szkół im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy, trzecie - Paweł Biernat z Gimnazjum w Zdziłowicach.

Wkrótce zamieścimy relacje wideo ze spotkania