mega888 RZECZPOSPOLITAŃSKIE WSPARCIE DLA ZSU

RZECZPOSPOLITAŃSKIE WSPARCIE DLA ZSU

2024_VI_11_Nowy_Staw_z_Dima.jpgNiejako w rozwinięciu informacji https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/9-dziaalno/aktualnoci/2870-spotkanie-z-historia-zamki-i-rezydencje-na-ukrainie-zwiazane-z-polskimi-rodami
warto zaznaczyć, że dochód ze sprzedaży monumentalnej monografii-albumu "Zamki i rezydencje na Ukrainie, związane z polskimi rodami" jej autor Dmytro Antoniuk przeznacza na zakup dronów dla ZSU (Zbrojnych Sił Ukrainy). Tym razem i nasza Fundacja dołożyła się do kolejnego DJJ Mavic 3 PRO – oby służył jak najefektywniej i najdłużej.
Na miejsce „przekazania” sprzętu wybraliśmy podlubelski Nowy Staw, a konkretnie mogiły „Ćwieków” - Powstańców Styczniowych z V Oddziału Wojsk Narodowych Województwa Lubelskiego Kajetana Cieszkowskiego „Ćwieka” poległych tam podczas bitwy z moskalskimi wojskami w 1863 r. W ten sposób podkreślamy ciągłość walki z wspólnym wrogiem – moskalstwem, której ogromny ciężar wzięła teraz na siebie Ukraina.
Krótką relację z tego nagrał Piotr M. Bobołowicz w Radio Wnet dla audycji „Czarne niebo” (wtorek 11 VI o godz. 6 PM): https://youtube.com/live/wyouAWubJbc?feature=share (22:05-26:37) oraz youtube.com/@CzarneNieboNews i x.com/@CzarneNieboNews

Należy dodać, że Dima jest również, autorem eksponowanej w Sejmie RP w ubr. wystawy „Byłem Polakiem – obywatelem Ukrainy”. Przedstawia ona Polaków obywateli Ukrainy, którzy zginęli od 2014 roku w wojnie z moskalską agresją.
Poniżej kilka wątków z wywiadu jaki przy okazji otwarcia tej wystawy z Dimą przeprowadził red. Wojciech Jankowski na antenie Radio Wnet:

 Bohaterowie wystawy „Byłem Polakiem – obywatelem Ukrainy” mieli zdaniem naszego gościa „stopnie polskości”. W niektórych domach nie mówiło się już po polsku. W innym posługiwano się polszczyzną, ale wszyscy mieli polskie pochodzenie: -Oni oddali życie za nas wszystkich i za dwie ojczyzny. I nie wątpię, że te rodziny miały dwie ojczyzny i Ukrainę i Polskę.
(…)
Dmytro Antoniuk przyznał Wojciechowi Jankowskiemu, że historia „zapatoczyła koło”. Podobnie jak w 1920 roku Polacy i Ukraińcy walczą z wrogiem ze wschodu. -Wiemy, że w obronie Lwowa pod Zadwórzem też zginęli Ukraińcy, obywatele II Rzeczpospolitej. Teraz widzimy to samo, Polacy, obywatele Ukrainy ginę za niepodległość swojej ojczyzny, ale z tym samym wrogiem, który ma tę samą taktykę, strategie i narrację!
(…)
Dmytro bardzo ceni spadek po dawnej Rzeczypospolitej. - Ja marzę o tym, żebyśmy mieli taką porządną Rzeczpospolitą wszystkich narodów, bronić się razem. A najważniejsze, żeby nie było tych granic, żebyśmy mogli przyjeżdżać do siebie nawzajem.

2024_VI_11_Nowy_Staw_z_Dima_1.jpg

Dmytro Antoniuk jest krajoznawcą, autorem licznych przewodników. Napisał między innym takie książki jak: „Polskie zamki i rezydencje na Ukrainie”, „Rzymskokatolickie klasztory na Ukrainie” czy „Rok 1920. Pamięć w czasach zarazy”. Został nagrodzony wyróżnieniem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za opublikowany w "Kurierze Lubelskim" cykl „Reportaży wojennych” z 2022 roku.

2024_VI_11_Nowy_Staw_z_Dima_2.jpg

Inf. i foto Jan Fedirko, FN, Nowy Staw 11 VI 24r.

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...