mega888 JUBILEUSZ KU CHWALE KAWALERII!

JUBILEUSZ KU CHWALE KAWALERII!

FN Hrubieszow X Swieto Strzelca Konnego Plakat 100x70 2024 JPGW tym roku zapraszamy na jubileuszowe X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO. Odtworzenie Święta Pułkowego 2.Pułku Strzelców Konnych mamy honor realizować od roku 2015. Miejscem uroczystości i obchodów będą: Hrubieszów w sobotę 13 lipca 2024 i Łotoszyny k/Hrubieszowa w sobotę i niedzielę 13-14 lipca 2024.

Głównym celem wydarzenia jest tradycyjnie upamiętnienie obecności 2.Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie i dziedzictwa jego tradycji wraz z odtworzeniem historycznego Święta Pułkowego 2 PSK.
Promuje ono równocześnie współczesne budowanie potencjału obronnego Rzeczypospolitej nad Jej wschodnią granicą.

Upamiętnienie będzie obejmowało dwudniowe odtworzenie tradycyjnego Święta Pułkowego 2.Pułku Strzelców Konnych wraz z towarzyszącymi mu pokazami sprawności kawaleryjskiej, rozgrywanymi w odniesieniu do regulaminu Mistrzostw Konnych Wojska Polskiego „Militari” z lat II RP. Uczestnicy zaprezentują skoki przez przeszkody oraz pokazy władania białą bronią – szablą i lancą, konno.

W tym roku przypada 90. rocznica Konnych Mistrzostw Wojska Polskiego, które w roku 1934 zorganizował w Hrubieszowie 2.Pułk Strzelców Konnych.

Odtworzenie Święta Pułkowego 2.Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie pozwoli przypomnieć rolę Lubelszczyzny w formowaniu polskich jednostek kawaleryjskich w latach walk o kształt granic Niepodległej (1918 - 1921). Swoje korzenie mają tu tak słynne jednostki jak 1.Pułk Ułanów Krechowieckich im. Pułkownika Bolesława Mościckiego oraz 7.Pułk Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego. 2 PSK został utworzony ze szwadronów kawalerii przybyłych do Polski z Francji wiosną 1919 roku, wraz z Błękitną Armią gen. Józefa Hallera. Po zwycięskiej wojnie z sowiecką Rosją, w roku 1920, Pułk otrzymał Garnizon w Hrubieszowie. Jego tradycje współcześnie dumnie kontynuuje 2.Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im.mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala".
Dzisiaj także w także wiele jednostek 18."Żelaznej" Dywizji Zmechanizowanej, broniącej wschodniej granicy Rzeczypospolitej, dziedziczy chlubne tradycje polskiej jazdy.

Wydarzenie w atrakcyjnej formie zaprezentuje tradycję polskiej kawalerii i wysokie standardy jej wyszkolenia. Wykaże też wartość ich współczesnego kontynuowania, m.in. w kształtowaniu postaw patriotycznych. Kontekst czasu wydarzenia i jego miejsca – kierują myśli ku obrońcom naszych polskich granic.

W naszej ocenie wydarzenie skutecznie przyczynia się do wzmacniania więzi łączących społeczeństwo z Siłami Zbrojnymi RP. Podkreślają oni, że w obecnej trudnej sytuacji wykazywanie tego typu pozytywnych relacji – odnoszących się do polskiej tradycji niepodległościowej – zasługuje na dołożenie wszelkich starań.

Szczegółowe informacje publikujemy poniżej i na prezentowanym plakacie. Wstęp na wszystkie wydarzenia objete programem – jest wolny (z wyjątkiem sobotnich uroczystości na terenie koszar 2.Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, JW4055, gdzie ze względów regulaminowych obowiązują imienne zaproszenia)

Artystycznym uzupełnieniem jubileuszowego kawaleryjskiego święta będzie w sobotę 13 lipca 2024 wieczorny festyn muzyczny „LATA DWUDZIESTE, LATA TRZYDZIESTE”, zorganizowany dla mieszkańców wraz z Gminą Hrubieszów. W kawaleryjskim i tanecznym repertuarze z epoki wystąpi „Orkiestra Reprezentacyjna Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20.Pułku Ułanów imienia Króla Jana III Sobieskiego”, która przyjeżdża na Święto Strzelca Konnego z Wierzawic k/Leżajska.
W czasach II RP w pobliżu terenów, gdzie odbędzie się festyn, ćwiczyli regularnie kawalerzyści 2.Pułku Strzelców Konnych.

W niedzielę 14 lipca 2024 pokazom sprawności kawaleryjskiej będą towarzyszyły pokazy statyczne nowoczesnego sprzętu wojskowego jednostek Sił Zbrojnych RP, kontynuujących chlubne dziedzictwo polskiej jazdy. Będzie można obejrzeć sprzęt bojowy jednostek 18."Żelaznej" Dywizji Zmechanizowanej, 2.Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego i 19.Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Co szczególnie ciekawe w kontekście kawaleryjskiego święta – nadbużańscy Terytorialsi, którzy mają w swoim Rejonie Odpowiedzialności wyjątkowo trudne tereny położone na granicy nad Bugiem, w swojej codziennej służbie używają konnych patroli w miejscach niedostępnych dla pojazdów.

Fundacja Niepodległości organizje jubileuszowe X Święto Strzelca Konnego we współpracy ze Szwadronem Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych oraz Gminą Hrubieszów. Dziękujemy za współpracę 2.Hrubieszowskiemu Pułkowi Rozpoznawczemu, 18."Żelaznej" Dywizji Zmechanizowanej i 19.Nadbużańskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Partnerem wydarzenia „X Święto Strzelca Konnego. Upamiętnienie obecności 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie i dziedzictwa jego tradycji wraz z odtworzeniem historycznego Święta Pułkowego 2 PSK” – jest Województwo Lubelskie. Wydarzenie bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Z uwagi na duże zasługi Lubelszczyzny w formowaniu polskich jednostek kawaleryjskich, wydarzenie wpisuje się także w obchody 550 lat Województwa Lubelskiego. Wydarzenie uzyskało także wsparcie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zadanie: „Święto Strzelca Konnego”. Upamiętnienie obecności 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie i dziedzictwa jego tradycji, wraz z odtworzeniem historycznego Święta Pułkowego 2.PSK z konkursowymi pokazami kawaleryjskimi oraz tematyczną wystawą o dziedzictwie 2.PSK i specjalnymi lekcjami tematycznymi dla młodzieży szkolnej — dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

FN Hrubieszow X Swieto Strzelca Konnego Plakat 100x70 2024 JPG

 

13 LIPCA / SOBOTA HRUBIESZÓW
Odtworzenie historycznego Święta Pułkowego 2 Pułku Strzelców Konnych
11:00 Msza św. w kościele Garnizonowym
pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie
12:30 Uroczysty Apel Pamięci oraz ceremonia
pod obeliskiem 2 Pułku Strzelców Konnych
na terenie koszar
2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego
(wstęp za zaproszeniami)

13 LIPCA / SOBOTA ŁOTOSZYNY
15:30 Pokazy ujeżdżenia oraz strzelania
18:00 Festyn muzyczny „LATA DWUDZIESTE, LATA TRZYDZIESTE” (WSTĘP WOLNY)

W kawaleryjskim i tanecznym repertuarze z epoki wystąpi „Orkiestra Reprezentacyjna Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20.Pułku Ułanów imienia Króla Jana III Sobieskiego”, która przyjeżdża na Święto Strzelca Konnego z Wierzawic k/Leżajska.
W czasach II RP w pobliżu terenów, gdzie odbędzie się festyn, ćwiczyli regularnie kawalerzyści 2.Pułku Strzelców Konnych.

 

14 LIPCA / NIEDZIELA ŁOTOSZYNY (WSTĘP WOLNY)
10:00-17:30
Festyn patriotyczny „Kontynuacja dziedzictwa kawalerii”
Kawaleryjski Memoriał Mjr. Michała Radzimińskiego, upamiętniający
szefa wyszkolenia sportowego
w 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie.
11:00 Pokaz skoków przez przeszkody
13:00 Pokaz władania lancą konno
15:00 Pokaz władania szablą konno
16:00 Pokazy nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia jednostek
Sił Zbrojnych RP: 18 Dywizji Zmechanizowanej,
2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego,
2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej
19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej
17:00 Ceremonia zakończenia


 

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...