18. EDYCJA D-DAY HEL - 2024
W 80. rocznicę lądowania aliantów w Normandii odbyła się jubileuszowa, dziesiąta, inscenizacja wydarzenia na Helu.
D-Day Hel 2024 odbywał się w dniach 19-25 sierpnia. Po raz kolejny wzięli w nim udział nasi rekonstruktorzy z Grupy Edukacji Historycznej (GEH). Z zasobów Muzeum Polskich Sił Zbrojnych w Lublinie Fundacji Niepodległości zaprezentowane zostały: półgąsienicowy transporter opancerzony z przeciwlotniczą baterią 4 najcięższych karabinów maszynowych kal. 12,7mm Halftrack M16 w barwach 1.Pułku Artylerii Przeciw Lotniczej Lekkiej 1.Dywizji Pancernej gen. Maczka; opancerzony wóz zwiadowczy Daimler Dingo w barwach Dowództwa 2.Korpusu Polskiego; samochód tzw. „Jeep” - Willys Ford GPW w barwach 5.Dywizji Kresowej.
Rekonstruktorzy GEH przedstawiali sylwetki żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z pełnym uzbrojeniem oraz wyposażeniem.
Oczywiście największą furorę – zwłaszcza wśród dzieci – zrobił jak zwykle wyjątkowy żołnierz 2 Korpusu Polskiego gen. Andersa, kpr. miś Wojtek.
D-Day Hel to unikatowa lekcja historii w trakcie której Hel zamienił się w miasteczko w Normandii, a na jego ulicach pojawili się rekonstruktorzy i historyczne pojazdy. Zgromadzona publiczność z bliska podziwiała uczestników w mundurach historycznych oraz prawdziwe pojazdy wojskowe z lat 40. XX w – II wojny światowej, przybyłe z całej Polski.
Pełen program wydarzenia https://d-dayhel.pl/#harmonogram
https://gdansk.tvp.pl/80327201/19082024-1830
(od 14:36 – 16:45 gł. wydanie Panoramy Gdańskiej 19.08.2024 z godz. 18:30; wypowiadają się m.in. Krzysztof Bielak i Adam Pomorski z GEH).
„Liberty Convoy” - Parada D-Day Hel - ul. Wiejska. 23.08.2024 r. https://www.facebook.com/100064702655306/videos/2200489856983475/?__so__=permalink
Fotorelacja z wydarzenia autorstwa Członków GEH i Izabeli Jakubowicz oraz Pawła Chorusa, a także Wiercika na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2891-geh-fn-podczas-10-edycji-d-day-hel-2024
Wydarzenie nawiązuje do największej w historii pod względem użytych sił i środków operacji desantowej podczas II wojny światowej. Operacja lądowania aliantów w Normandii rozpoczęła się 6 czerwca 1944 roku pod dowództwem gen. Eisenhowera, a trzon sił inwazyjnych stanowiły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie. W walkach w Normandii brali udział również polscy żołnierze z 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Lądowanie w Normandii, dzień rozpoczęcia operacji został nazwany przez aliantów D-Day, czyli Dzień D (zgodnie z definicją Słownika Wojskowego Departamentu Obrony USA termin ten oznaczał nienazwany dzień, w którym rozpoczyna się lub ma się rozpocząć dana operacja).
Impreza historyczna obok swoich walorów rozrywkowych i widowiskowych, dostarczyła sporej dawki wiedzy dotyczącej wydarzeń sprzed 80 lat. Stanowiła również, zdobywającą coraz większą popularność, metodę pokazywania historii „na żywo”. Działania te przyciągnęły rzesze turystów, którzy w okresie letnim mogli nie tylko wypoczywać, ale z całymi rodzinami uczestniczyć w przedsięwzięciu, które ma charakter edukacyjny.
W obecnej edycji nawiązano również do Obrony Helu w 1939 roku podczas tzw. kampanii wrześniowej – wojny obronnej Polski przed agresją niemieckiej III Rzeszy, rozpętującą II wojnę światową.