6. RAJD PAMIĘCI STANISŁAWA ZIĘBY "TYGRYSA"
Serdecznie zapraszam w najbliższą sobotę 7 września na 6. Rajd Pamięci Stanisława Zięby "Tygrysa". Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 10:00 w Matczynie – kościół Wniebowzięcia NMP. Trasa przemarszu – ok. 10 km - przez Podole i Ignaców do Wojciechowa.
Celem Rajdu jest upamiętnienie żołnierzy Armii Krajowej oraz wszystkich żołnierzy polskich walczących o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny, zwłaszcza podczas II wojny światowej (pod okupacją niemiecką i moskalską). Bohater tego wydarzenia to harcerz i żołnierz Kedywu Armii Krajowej. Stanisław Zięba "Tygrys" zginął w wieku zaledwie 20 lat na skraju wsi Ignaców w gm. Wojciechów w samotnej walce z Niemcami. W ramach akcji odwetowej oddział AK spacyfikował po kilku dniach posterunek niemieckiego okupanta znajdujący się w siedzibie urzędu gminy.
Rajd organizuje Komitet Patriotyczny im. por. Józefa Klarnera oraz Okręg Lublin Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Współorganizatorem Rajdu jest "Patriotyczny Stasin". Komendantem zaś Andrzej Moroz (Lubelski Okręg Światowego Związku Żołnierzy AK, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Potrafisz").
Więcej informacji na poniżej zamieszczonym plakacie – w rozwinięciu tej informacji oraz na: https://rajdtygrysa.mozello.pl/aktualnosci/
Również poniżej kilka zdjęć fotorelacji z Rajdu.
https://rajdtygrysa.mozello.pl/tygrys/
W niedzielę 29 sierpnia 1943 r. na skraju wsi Ignaców w gm. Wojciechów w samotnej walce z niemiecką żandarmerią zginął 20-letni Stanisław Zięba „Tygrys” – żołnierz Armii Krajowej z oddziału dyspozycyjnego Stanisława Rolli „Maksa”. Stanisław Zięba urodził się 15 maja 1923 r. we wsi Podole, gm. Wojciechów. Po ukończeniu szkoły powszechnej rozpoczął naukę w gimnazjum w Garwolinie, gdzie również należał do Związku Harcerstwa Polskiego. Jego dalszą naukę przerwał wybuch wojny. Działalność konspiracyjną rozpoczął na przełomie 1942/1943 r. w miejscowej placówce Armii Krajowej. Wiosną 1943 r. dołączył do oddziału dywersyjnego pod dowództwem „Maksa”, który liczył ok. 30 żołnierzy, głównie mieszkańców okolicznych wsi: Podola, Ignacowa, Stasina oraz Wojciechowa. 29 sierpnia 1943 r. „Tygrys” otrzymał rozkaz przewiezienia meldunku do pobliskiego Wojciechowa. We wsi Ignaców natknął się na kilkuosobowy patrol niemiecki i w czasie wymiany ognia został ranny. W beznadziejnej sytuacji popełnił samobójstwo rozrywając się granatem. Jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Matczynie. W miejscu śmierci – Ignacowie znajduje się pomnik, kamienny obelisk z krzyżem i tablica upamiętniającą Stanisława Ziębę „Tygrysa”.