SOSNOWICA - ODSŁONIĘCIE TABLICY UPAMIĘTNIAJĄCEJ KOP
W Sosnowicy (na skraju Polesia i lasów parczewskich) 3 października br.miały miejsce uroczystości upamiętnienia żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. Zgodnie z tradycją rozpoczęły się Mszą św. w miejscowym kościele pw Trójcy Przenajświętszej. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 roku, a pochowanych na cmentarzu obok kościoła. Głównym punktem uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej żołnierzy KOP. Po bitwie pod Wytycznym (a wcześniej Szackiem) żołnierze KOP właśnie w Sosnowicy chowali bądź niszczyli broń (aby nie wpadła w ręce wrogów) - na rozkaz gen. Orlik-Rückemanna nastąpiło rozformowanie. Zdarzało się, że ranni znajdowali opiekę u miejscowej ludności. Tablicę pamiątkową ufundowało Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Lublskiego Oddz. IPN, zaś całą uroczystość zorganizowało Stowarzyszenie Historyczna Sosnowica oczywiście wraz ze współpracy z Wójtem Gminy Sosnowica. Przedstawiciel Fundacji Niepodległości jak zwykle zapalił biały i czerwony znicze.
Odwiedził również Kopiec Chwały Żołnierzy KOP w Wytycznie zamykając niejako krąg działań Fundacji w upamiętnianiu bohaterów września 1939 roku z WP – SGO Polesie gen. F. Kleeberga oraz KOP gen. W. Orlik-Rückemanna.
Przypomnijmy, że FN od lat uczestniczył w poszukiwaniach i ekshumacjach polskich żołnierzy i policjantów na Wołyniu, na Ukrainie. (m.in. https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/9-dziaalno/aktualnoci/802-prace-ekshumacyjne-na-wolyniu-rejon-szacki-kop; https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/9-dziaalno/aktualnoci/952-media-o-dzialaniach-wschodnich-fundacji; https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/9-dziaalno/aktualnoci/1662-poszukiwania-pod-wytycznem; https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/9-dziaalno/aktualnoci/2377-trzydziestolecie-strazy-granicznej)
Przy ich kwaterze, na cmentarzu w Mielnikach kilka dni temu obchodziliśmy kolejna rocznice bitwy/ew pod Szackiem. Upamiętnia je również Bieg Pokoju, którego gł. inicjatorem jest członek zarządu Fundacji Niepodległości Jacek Bury.
Na zakończenie w Kijanach pomodlił się przy upamiętnieniu Zdzisława Brońskiego „Uskoka” legendarnego Niezłomnego Żołnierza Wyklętego (z-ce mjr. cc Hieronima Dekutowskiego "Zapory") oraz rodzinnym grobie, w którym spoczął jego syn Adam Broński.
Fotorelacja autorstwa przedstawiciela FN Jana Fedirko na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria:
https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2902-odsloniecie-tablicy-upamietniajacej-kop-w-sosnowicy
Poniżej – czytaj więcej: - w rozwinięciu tej informacji tekst wiersza „Kołysanka o zakopanej broni”, który pięknie zaśpiewały na miejscu uczennice Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Sosnowicy.
Smutna rzeka, księżyc po niej pływa
Nad nią ciemne dłonie chyli klon,
Śpij dziecino, nic się nie odzywa,
Śpi w mogiłach zakopana broń.
Śpij dziecino, nic się nie odzywa,
Śpi w mogiłach zakopana broń.
Smutna rzeka, usnął las cienisty
Srebrne gwiazdy spadły w srebrną toń,
Gdzieś po polach, gdzieś po lasach mglistych
Czujnie drzemie zakopana broń.
Gdzieś po polach, gdzieś po lasach mglistych
Czujnie drzemie zakopana broń.
Smutna rzeka, księżyc po niej spłynął
Ciemna noc na liściach kładzie dłoń,
Śpij dziecino, śpij żołnierski synu,
Już niedługo obudzimy broń.
Śpij dziecino, śpij żołnierski synu,
Już niedługo obudzimy broń
Aut. Krystyna Krahelska