„POCZET BOHATERÓW POWSTANIA STYCZNIOWEGO NA LUBELSZCZYŹNIE” TRAFIŁ „POD STRZECHY”
Zakończyliśmy dystrybucję wydawnictwa „POCZET BOHATERÓW POWSTANIA STYCZNIOWEGO NA LUBELSZCZYŹNIE”. Najnowsza publikacja Fundacji Niepodległości ukazała się dzięki finansowaniu ze środków otrzymanych z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR).
Jak już wspominaliśmy (również na tej stronie) wydawnictwem tym pragniemy przyczynić się do podniesienia wiedzy o historii i bohaterach Powstania Styczniowego na Lubelszczyźnie, przyczyniając się do rozwoju świadomości narodowej i podtrzymania tradycji.
Bezpłatna publikacja trafiła głównie do młodzież (w wieku 12-18 lat) na Lubelszczyźnie. Dystrybucja odbywała się głównie poprzez organizacje obywatelskie prowadzące lokalne biblioteki, świetlice oraz szkoły.
Wydawnictwo trafiło do mieszkańców Lubelszczyzny również podczas różnego rodzaju otwartych wydarzeń (z udziałem Fundacji Niepodległości) jak np. rekonstrukcja w rocznicę bitwy z Powstania Styczniowego pod Brzezinami/Nowym Stawem (22 września br.)
Wśród swych uczestników i sympatyków oraz lokalnych społeczności Poczet rozprowadzili również rekonstruktorzy V Oddziału Wojsk Narodowych Województwa Lubelskiego Kajetan Cieszkowskiego „Ćwieka” z Nasutowa oraz Starościna.
Przekazaliśmy go również egzemplarze chętnym nauczycielom historii, a także całym rodzinom m.in. podczas VI Rajdu Pamięci „Tygrysa” (Stanisława Zięby) oraz w Chodlu 28 września w trakcie uroczystości memoratywnych.
„Poczet” trafiła również do muzeów, zwłaszcza związanych, kultywujących pamięć tego Powstania (m.in. Dworek Wincentego Pola – filia Muzeum Narodowego w Lublinie).
Ku naszemu zadowoleniu o publikację poprosił Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych. Wiele spośród nich posiada na swym terenie miejsca pamięci związane z bitwami i bohaterami Powstania Styczniowego dbając o nie i eksponując odwiedzającym.
Tak więc dzięki zaangażowaniu dużego grona wolontariuszy oraz naszej współpracy z wyżej wspomnianymi podmiotami w dziedzinie historycznej edukacji patriotycznej „Poczet” trafił bardzo szeroko do lokalnych społeczności. Pragniemy im bardzo serdecznie podziękować, zaś na szczególne wyrazy uznania chociażby z racji na dystrybucje w małych miejscowościach i szkołach tzw. nadbużańskiego pasa Lubelszczyzny zasługują Oficerowie Straży Granicznej z Nadbużańskiego Oddziału SG. Ciesząc się autorytetem w społecznościach lokalnych docierali z publikacją dosłownie „pod strzechy”.
Dla tych którzy chcieliby jeszcze skorzystać z publikacji udostępnimy biogramy graficzne, które stanowią część (środkową) wydawnictwa. Prosimy o maile na adres FN: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W odpowiedzi wyślemy zainteresowanym biogramy w historycznej szacie graficznej: gen. ks. Stanisława Brzóski, Leona Frankowskiego, Jana Bogdanowicza, Kazimierza Bogdanowicza, Romana Rogińskiego, płk. Marcina Borelowski ps. Lelewel, gen. Michała Heydenreicha ps. Kruk, Władysława Czarkowskiego ps. Pióro oraz płk. Kajetana Cieszkowskiego ps. Ćwiek, a także Piątego Oddziału Wojsk Narodowych Województwa Lubelskiego tzw. „Ćwieków”.
Fotorelacja z „trafiania pod strzechy” na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2905-poczet-bohaterow-powstania-styczniowego-na-lubelszczyznie-trafil-pod-strzechy
Wywiad z Janem Fedirko o publikacji na antenie patrona medialnego Radio Wnet https://wnet.fm/broadcast/teatr-wam-i-jego-repertuar-powstanie-styczniowe-na-lubelszczyznie-tygodniowy-kalejdoskop-kulturalny-21-09-2024-r/ 04:37 – 13:43/14:38
Dziękujemy raz jeszcze w imieniu tych do których trafiła niniejsza publikacja dla UdSKiOR za jej sfinansowanie. Dzięki Państwu możliwe stało się godne uczczenie Powstania Styczniowego i jego bohaterów na Lubelszczyźnie - jednej z głównych aren zmagań ówczesnego heroicznego zrywu niepodległościowego!
Tekst i foto Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości, 30 IX 2024 r.