PPOR. L. ROGALSKI PS. „SZCZEPAN”, „KANCIARZ” SPOCZNIE W KRYPCIE NIEZŁOMNYCH ŻOŁNIERZY WYKLETYCH LUBELSZCZYZNY
W piątek 14 marca br. będą miały miejsce uroczystości pogrzebowej śp. ppor. Ludwika Rogalskiego ps. „Szczepan”, „Kanciarz”, żołnierza Armii Krajowej - II Inspektoratu Zamojskiego AK. Doczesne szczątki bohatera odnalezione i zidentyfikowane przez Instytut Pamięci Narodowej wiosną 2023 roku na cmentarzy przy Unickiej w Lublinie spoczną w Radecznicy, zwanej Jasna Górą Lubelszczyzny. Od kilku lat staraniem potomków żołnierzy podziemia niepodległościowego – w tym antykomunistycznego – stowarzyszonych w „Głosie Bohatera” czy takich jak Dariusz Pilarski oraz Andrzej Hulanicki w krypcie Bazylika św. Antoniego w Radecznicy znajdują godne miejsce wiecznego spoczynku partyzanci II Inspektoratu Zamojskiego AK. Wspomnieć należy, że klasztor OO. Bernardynów był podczas II wojny światowej oraz powstania antykomunistycznego miejscem konspiracji i oporu, za co zakonnicy zapłacili tak jak i żołnierze AK daniną krwi.
Główne uroczystości odbędą się w Sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy, gdzie po Mszy świętej śp. ppor. Ludwik Rogalski spocznie w Krypcie Żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK.
Początek uroczystości nastąpi jednak w miejscu nierozerwalnie związanym z walką jego i towarzyszy broni o wolność Ojczyzny - Kolonii Zawalów. Tam m.in. zostanie wmurowana tablica pamiątkowa w pobliżu domu rodzinnego.
Pełen program uroczystości – które będą miały charakter państwowy i odbędą się zgodnie z rytuałem wojskowym – poniżej „czytaj więcej: „ - w rozwinięciu tej informacji.
Tam również informacja o P. Podporuczniku.
Zapraszamy do oddania czci Niezłomnemu Żołnierzowi Wyklętemu. Bądźmy tam razem.
Uroczystość odbędzie się 14 marca 2025 r. i obejmie:
8:50 – Przywiezienie trumny do miejscowości Zawalów-Kolonia
9:00 – Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w pobliżu domu rodzinnego
11:30 – Wprowadzenie trumny do Sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy
12:00 – Msza Św. pogrzebowa
13:15 – Uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową w Krypcie Żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego
PPOR. LUDWIK ROGALSKI PS. „SZCZEPAN”, „KANCIARZ”
Urodził się 14 stycznia 1915 r. w Zawalowie.
Od początku 1941 r. do lipca 1944 r. dowódca komórki łączności podoficerskiej ZWZ-AK pomiędzy komendantem rejonu Skierbieszów Stanisławem Kleszczyńskim „Gniadoszem” a zastępcą dowódcy placówki Kotlice Tadeuszem Wyzimirskim „Siwkiem”, a następnie drużynowym kompanii „Wiklina” Józefa Kaczoruka „Ryszarda”.
W konspiracji ukończył szkołę podoficerską i uzyskał stopień kaprala. Od września 1946 r. żołnierz WiN w rejonie Kotlice (Skierbieszów) „Niedźwiedź” dowodzonym przez Zygmunta Jaślikowskiego „Karego”, „Błyska”.
Od końca sierpnia 1948 r. członek II Inspektoratu Zamojskiego AK zaprzysiężony przez Józefa Włoszczuka „Pistoleta”, dowódcę II rejonu Obwodu Zamość, obejmującego teren Koniuchy – Skierbieszów – Sitno – Kotlice.
Następnie pełnił rolę jego zastępcy. Do kwietnia 1950 r. dowódca I kompanii II rejonu inspektoratu, której terenem działania były: Kotlice, Kotlice-Kolonia, Dub, Dub-Kolonia oraz Zawalów-Kolonia.
W dniu 07 kwietnia 1950 r. zatrzymany w Hrubieszowie przez UB. Wyrokiem WSR w Lublinie z 26 stycznia 1951 r. skazany na karę śmierci. NSW w Warszawie postanowieniem z 30 kwietnia 1951 r. pozostawił bez rozpoznania skargę rewizyjną i utrzymał w mocy wyrok WSR w Lublinie. Wyrok wykonano w więzieniu w dniu 4 czerwca 1951 r.
Pośmiertnie awansowany do stopnia podporucznika z dniem 20 września 2020 r. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 21 lipca 2020 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W dniu 4 kwietniu 2023 r., podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN na cmentarzu Parafii Rzymskokatolickiej przy ul. Unickiej w Lublinie, odnaleziono jego szczątki, a informację o ich identyfikacji przekazano 1 października 2024 r.
Tekst Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości, Lublin marzec 2025 r.; na podstawie informacji od Dariusza Pilarskiego (wnuka płk. Mariana Pilarskiego ps. „Jar”)