DZIEŃ PAMIĘCI POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW POD OKUPACJĄ NIEMIECKĄ
Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką ustanowiony został 24 marca dla upamiętnienia zbrodniczej egzekucji dokonanej przez niemiecką żandarmerię w Markowej, na Podkarpaciu, na rodzinie Ulmów. Niemcy zamordowali wówczas – w 1944 roku – Józefa i Wiktorię wraz z 6 dzieci oraz 8 ukrywanych przez nich Żydów.
Mimo, że tylko na okupowanych ziemiach polskich za pomoc Żydom groziła kara śmierci ze strony niemieckiego okupanta, to Polacy stanowią największą liczbę w gronie odznaczonych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanym przez Instytut Yad Vashem. Poświadczona źródłowo liczba Polaków pomagających Żydom jest znacznie większa. Żydom pomagały pojedyncze osoby, całe rodziny i wioski, struktury niepodległościowego podziemia oraz specjalnie stworzone do tego celu organizacje, jak Rada Pomocy Żydom „Żegota”. Polskie Państwo Podziemne przekazywało również na Zachód informacje o niemieckich prześladowaniach i zbrodniach na ludności żydowskiej. Przykłady można by mnozyć jak np. przekazywanie uzbrojenie, którego AK sama nie miała za wiele, dla bojowników żydowskich w geccie warszawskim.
Niestety im dłuższa perspektywa czasowa od tragedii holocaustu tym bardziej jego sprawcy próbują wręcz zrzucić winę na tych, którzy byli nie mniej przez nich prześladowani i eksterminowani. Niestety pomagają im w tym pseudo historycy i publicyści, którzy w skandalicznie wybiórczy sposób traktują źródła historyczne (tak zestawiając ich fragmenty, że odwracają fakty). Tym bardziej należy przypominać prawdę i honorować heroiczne wręcz postawy miłosierdzia wobec bliźnich.
Zapraszamy w imieniu Organizatorów i własnym na lubelskie uroczystości związane z upamiętnieniem tego dnia. Program uroczystości poniżej – czytaj więcej: - w rozwinięciu tej informacji.
Poniedziałek 24 marca 2025 r. Lublin:
09:00 Msza św. w Archikatedrze Lubelskiej. Po zakończeniu Mszy św. nastąpi złożenie kosza kwiatów przy obrazie bł. Marty Wołowskie).
10:00 prezentacja wystawy IPN "Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów" przy ul. Krakowskie Przedmieście 50 (przed Poczta główną)
10:20 złożenie wieńców przy tablicy pamiątkowej na kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście 62, gdzie bł. Marta Wołowska spędziła młodość.