Promocja książki L. Guza
Śladami harcerzy
17 listopada w filii nr 2 MIejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie miała miejsce promocja książki p. Leszka Guza zorganizowana m.in. przez Fundację Niepodległości.
„Orzeł wzniesiony do lotu
Tablice pamięci tym co ginęli
Po skończonej wojnie
Walkę podjęli z nowym okupantem
Rządów sowieckich nie chcemy!
Zaborca nie może być bratem
Chłopcy „Zapory” o Niepodległą się bili
Las był domem, ziemianka pałacem
Bezpieka śledziła, w zasadzki wpadali
Wyroki bez sądu, strzał w tył głowy!
Zwyczaje Katynia
Martwych wywieźć w nieznane
Bestialstwo ukryć przed światem
Nie było pochówku, wojskowych cmentarzy
Majora „Zaporę” rozstrzelano z żołnierzami
Po śledztwie, torturach – więzienie mokotowskie rok 49
Minęło pół wieku, honory wróciły
Pomniki tym co zginęli i tym co przeżyli
Bohaterom symbole – mogiły
Światła pamięci płoną.”
Irena Ciesielska – Piech
„Elegia”
17 listopada w Filii Nr 2 na zbiórce stawili się harcerze, uczestnicy walk II wojny światowej oraz młodzi, którzy podjęli ich przesłanie, członkowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego. Gościem honorowym był harcmistrz Leszek Guz ps. „Rymwid”, członek AK, który promował swoją książkę, zatytułowaną „Harcerskie ślady na ziemi janowskiej i kraśnickiej 1939 – 1950.”
W zamierzeniu autora miała się ona stać suplementem wydanej wcześniej przez niego książki o historii Szarych Szeregów na Lubelszczyźnie. W praktyce wypełnia o wiele większą lukę historyczną. Oparta na relacjach świadków i uczestników wydarzeń, odsłania nieznane wcześniej fakty. Opisuje charakter działań i struktury harcerstwa na ziemiach kraśnickich w latach wojennych i tuż po wojnie. Prezentuje sylwetki anonimowych bohaterów, którzy walczyli o wolność Ojczyzny i dla niej ginęli. Dziś zasługują na pamięć i chwilę uwagi. Zawiera unikalne zdjęcia i mapy. Autor przyznał, że książka kosztowała go wiele pracy i starań. Najtrudniejsze było zebranie materiałów i odtworzenie historii Szarych Szeregów w Kraśniku. Wiersze o tematyce wojennej, które znalazły się w tej książce, zaprezentowała ich autorka – Irena Ciesielska – Piech. Spotkanie poprowadził dr Piotr Gawryszczak, recenzent i wydawca książka. Odśpiewano pieśni harcerskie. Pan Leszek Guz rozdał autografy. Zbiórkę zakończyło harcerskie „Czuwaj!”.